Trening piłkarski jest ważną częścią sukcesu sportowego.

reprezentacja polski na treningu

Trening jest niezbędnym elementem każdego piłkarza

Wszyscy wiemy, że bez treningu nie możemy osiągnąć zamierzonego celu. Ćwiczenia pomagają polepszyć nasze umiejętności oraz zwiększyć pewność siebie, która jest niezbędna podczas meczu o stawkę. Nawet jeżeli chcemy podtrzymać poziom naszego wytrenowania to oczywiście musimy codziennie nad tym pracować, nie ma miejsca na dłuższą przerwę. Trening piłkarski jest po prostu bardzo ważnym elementem sukcesu sportowego i bez niego nie mamy szans na zrealizowanie zadania.

Wpływ treningu na organizm piłkarza.

Co sprawia, że człowiek może osiągać coraz to lepsze wyniki? Odpowiedź jest dość prosta: adaptacja. To dzięki niej możemy „wchodzić” na wyższy poziom.

Utrwalone reakcje adaptacyjne narastają stopniowo i utrwalają się w wyniku długotrwałego lub wielokrotnego działania określonych bodźców. Powstanie stanów adaptacji dokonuje się równolegle z kształtowaniem funkcjonalnych możliwości poszczególnych układów i narządów, uczestniczących w regulacji i realizacji konkretnego zadania.

Czyli adaptacja pod wpływem treningu utrwala się i realizuje wraz z rozwijaniem możliwości naszego organizmu. Jeszcze prościej organizm podczas wysiłku przystosowuje się do warunków i osiąga wyższy poziom niż przed rozpoczęciem ćwiczenia. Dzięki temu podczas kolejnego treningu organizm człowieka będzie wiedział jakie procesy zastosować, żeby szybciej zaadoptować się do wysiłku. Wdrapiemy się na wyższy stopień, na kolejny schodek w budynku.

Wiedza trenerska

Żeby prowadzić zajęcia treningowe nie są potrzebne dokumenty, czy wielkie doświadczenie, ale z pewnością niezbędna jest nam do tego wiedza. Bez niej nie będziemy w stanie prowadzić zespół w sposób racjonalny i w pełni przemyślany. Doświadczenie to nie wszystko, oczywiście jest również ważne, ale to znajomość procesów zachodzących w piłkarzach podczas treningu sportowego pozwala nam na kontrolę nad drużyną. Dlatego w kolejnych postach będę skupiał się głównie nad wiedzą trenerską, która w mojej opinii jest konieczna dla trenera piłkarskiego.

Źródło: „Podstawy teorii treningu sportowego” pod redakcją Henryka Sozańskiego