Co się stało z Borussią Dortmund? cz.1

Marco Reus Borussia Dortmund analiza

Gorsza jakość

Obecnie Borussia Dortmund boryka się ze sporymi problemami sportowymi. Większość z Was może to wydawać się zaskakujące, ale po przeanalizowaniu sytuacji powinniśmy poznać przyczyny. Niestety nie siedzę w samym sercu klubu, dlatego moja ocena nie będzie w pełni obiektywna. Postaram się jedynie podzielić własnymi spostrzeżeniami i częściowo wyjaśnić powody dalekiego miejsca Borussii w Lidze Niemieckiej.

Dużo zmian

Niestety z czasem skład Borussii Dortmund ulegał uszczupleniu o piłkarzy najwyższej klasy. Przed najlepszym sezonem w ostatnich latach (2012-2013) odszedł Shinji Kagawa do Manchesteru United. Wtedy, jak się okazało po czasie, Wicemistrzowie Niemiec znaleźli godnego następcę, a nawet o klasę lepszego Marco Reusa. Wszyscy wiemy, że Borussia doszła w tym sezonie aż do finału Ligi Mistrzów, w którym nieznacznie przegrała z Bayernem Monachium.

Już przed finałem rywale z za miedzy podkradli prawdziwy skarb niemieckiej piłki Mario Goetze. To on wraz z Lewandowskim, Reusem oraz świetnie współpracującymi na prawej stronie Błaszczykowskim i Piszczkiem tworzyli ogromną siłę ofensywną. Przy solidnej defensywie każdy miał prawo pożądać największych sukcesów. Pierwszy z kwartetu zamienił Dortmund na bogatszy Bayern.

Sezon 2013/14 pokazał, że jednak Goetze dużo dawał temu zespołowi. Drużyna Jurgena Kloppa odpadła w ćwierćfinale Champions League, a w Lidze zajęli drugie miejsce. Wtedy jeszcze nie było katastrofy. Wyniki sportowe szły w parze z pierwszym etapem zmian i nikt nie spodziewał się, że kolejny rok okaże się taki trudny.

Wreszcie w lecie odszedł drugi z kwartetu Robert Lewandowski. Tego piłkarza naprawdę ciężko zastąpić. Nie dość, że strzelał dużo goli to jeszcze potrafił utrzymać się przy piłce oraz wzorowo współpracował z kolegami. Trener Jurgen Klopp musiał dokonać zakupu nowych zawodników. Przed obecną rundą pojawili się: Ciro Immobile, Adrian Ramos, Matthias Ginter, czy Shinji Kagawa. Nie zapomnijmy również o wcześniejszych transferach, które już w sezonie 2013/14 wpłynęły na jakość gry Borussii Dortmund: Sokratis, Milos Jojic, Pierre-Emerick Aubameyang, Henrich Mychitarian.

Spójrzmy ile zmian zmian nastąpiło w składzie Wicemistrza Niemiec przez ostatnie 1,5 roku.
Finał Ligi Mistrzów: Weidenfeller, Subotić, Bender, Gundogan, Lewandowski, Reus, Hummels, Błaszczykowski, Grosskreutz (Goetze zawieszony za kartki), Piszczek, Schmelzer.
Ostatni mecz z Herthą: Langerak, Subotić, Hummels, Piszczek, Schmelzer, Bender, Kehl, Aubameyang, Mychitarian, Gundogan, Immobile.

Już widać, że mamy aż pięć zmian w podstawowym składzie. Borussia strzela mało goli co potwierdzają zmiany głównie w sile ofensywnej, która nie posiada podobnej jakości, do tej z finału Ligi Mistrzów. Poza tym trzeba czasu, żeby każdy piłkarz idealnie realizował taktykę nakreśloną przez trenera i świetnie współpracował z resztą zespołu.

Kolejna część

Wkrótce dokończę rozważania dotyczące Borussii Dortmund. Jeśli macie jakieś pytania albo własne przemyślenia to zapraszam na stronę kontakt. Oczywiście zawsze istnieje również możliwość opublikowania komentarza poniżej. Nie zapomnijcie o moich pozostałych postach na AboutFootball.