Czy Zinedine Zidane poradzi sobie w roli trenera Realu Madryt?

Zinedine Zidane i Cristiano Ronaldo Real Madryt

Florentino Perez zwolnił z funkcji szkoleniowca Realu Madryt Rafaela Beniteza i powołał na to stanowisko Zinedine’a Zidane’a. Biorąc pod uwagę małe doświadczenie trenerskie legendy Realu i reprezentacji Francji, decyzja szefa Królewskich jest trochę zaskakująca. Czy Zidane poradzi sobie w roli trenera pierwszej drużyny?

Autorytet

Przede wszystkim Zinedine Zidane to były piłkarz, który należał swego czasu do grona najlepszych na świecie. Zdobył on wszystko co najcenniejsze w profesjonalnym futbolu, czyli Mistrzostwo Świata, Mistrzostwo Europy oraz Ligę Mistrzów UEFA. Poza tym został wybrany przez FIFA najlepszym piłkarzem świata (trzykrotnie 1998, 2000, 2003). Osiągnięcia Francuza w piłce nożnej są jednym słowem kosmiczne.

Dlatego nie martwię się o jego autorytet w drużynie. Każdy z piłkarzy Realu Madryt będzie szanował Zidane’a, łącznie z największą gwiazdą Cristiano Ronaldo. Już nie będzie takiej sytuacji jak w meczu z Walencją, kiedy Rafael Benitez był ignorowany przez zawodników. Co mam na myśli? Tuż po strzelonym golu Garetha Bale’a wszyscy cieszyli z bramki dającej prowadzenie i w tym czasie Rafa chciał przekazać kilka uwag dotyczących gry, ale żaden z piłkarzy nie był tym zainteresowany.

Zidane ten pierwszy problem komunikacji z drużyną ma już za sobą. Jego zadanie będzie dużo łatwiejsze, bo dobrze wiemy jak ważna jest chemia pomiędzy trenerem, a zawodnikami. Piłkarze w pełni zaakceptują wszystko co powie, chyba że jego taktyka bądź sposób prowadzenia Realu Madryt będzie irracjonalny.

Doświadczenie

Francuz wiele nauczył się przez te wszystkie lata gry na najwyższym poziomie. Dobrze zna i rozumie rozwiązania taktyczne, proces treningowy itp. Jedyny problem dotyczy jego doświadczenia trenerskiego. Zidane do tej pory był drugim trenerem za czasów Carlo Ancelottiego oraz niedawno prowadził Real Madryt Castilla. Czy to jest wystarczające doświadczenie aby odnieść sukces z pierwszą drużyną?

Ten scenariusz jest podobny do początku kariery Josepa Guardioli. Hiszpan również posiadał mizerne doświadczenie przed przejęciem FC Barcelony. Pep, tak jak Zidane, kierował drugą drużyną Barcy by później objąć najważniejsze stery w klubie. Teraz wiemy co osiągnął Guardiola i myślę, że Zidane’a czeka ten sam los. Nowy trener Realu Madryt posiada wszystkie cechy, aby stać się tak dobry jak Josep.

Uczył się od Ancelottiego

Według mnie Carlo Ancelotti jest jednym z najlepszych trenerów na świecie, a może nawet najlepszym. Wystarczy powiedzieć, że zdobył trzykrotnie Ligę Mistrzów UEFA, czyli najważniejsze klubowe trofeum. Piłkarze do tej pory żałują zwolnienia Włocha z Realu Madryt, co może oznaczać tylko jedno – miał świetne stosunki z piłkarzami.

Zinedine Zidane na pewno sporo nauczył się od Ancelottiego i możemy spodziewać się, że Real Madryt będzie grał tak jak za panowania Włocha. Oczywiście z małą modyfikacją nowego trenera Królewskich. Czyli błyskotliwie i przede wszystkim skutecznie. Zresztą właśnie to zapowiadał Zidane: „Chcę wdrożyć swój ulubiony styl, aby piłkarze grali ofensywnie”. Możemy spodziewać się powrotu Wielkiego Realu Madryt.

Wszystko wskazuje na to, że Zidane osiągnie sukces, ale w piłce nożnej nic nie jest pewne. Już wielu byłych piłkarzy próbowało swoich sił w pracy trenerskiej i w większości nie podołali. Dajmy czas Francuzowi na wdrożenie swojego planu, nie skreślajmy go po pierwszym niepowodzeniu.

Mój werdykt

Biorąc pod uwagę tylko ogólne informacje stwierdzam, że nowy trener Realu Madryt zmieni swój klub w maszynę do wygrywania. Posiada dobry kontakt z piłkarzami, autorytet, uczył się od jednego z najlepszych trenerów na świecie i przede wszystkim sam grał świetnie w piłkę nożną. Brakuje mu jedynie doświadczenia trenerskiego, ale to nie powinno stanowić problemu.

Początek pracy Zidane’a w Realu Madryt.

 


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!