Falcao – porada legendy futsalu.

Falcao legenda futsalu

© Getty Images

Pewność siebie

Porady prawdziwych legend piłki nożnej są zdecydowanie najcenniejsze. To oni zjedli zęby na profesjonalnym futbolu, więc ich praktyczna wiedza jest nieoceniona. Dzisiaj skupimy się na krótkiej wskazówce najlepszego futsalisty w historii, czyli Brazylijczyka Falcao.

Osiągnięcia

Falcao jest najbardziej utytułowanym futsalistą na świecie. Zdobył on wszystko co najcenniejsze w piłce nożnej halowej, czyli Mistrzostwo Świata (dwukrotnie) i Klubowe Mistrzostwo Ameryki Południowej (siedmiokrotnie). Całą swoją karierę spędził w Brazylii, dlatego nigdy nie wygrał Europejskich Pucharów. Falcao do tej pory strzelił dla reprezentacji Brazylii 339 goli w 201 meczach, co daje średnią 1,68 gola na mecz.

Brazylijski futsalista już ma 38 lat (w tym roku skończy 39). Pomimo zaawansowanego wieku potrafi nadal świetnie grać w piłkę nożną halową. Falcao to nie tylko prawdziwy killer, to przede wszystkim „magik” futbolu. Filmiki z jego golami i trikami piłkarskimi wciąż ogląda wielu fanów. Jeden z nich możecie obejrzeć poniżej.


Jak zwiększyć skuteczność

Wielu zawodników popełnia błąd polegający na uderzaniu na bramkę bez żadnej myśli przewodniej. Kiedy trenuję technikę strzałów, wiem, że gdy znajdę się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, podniosę głowę, spojrzę na jego ustawienie i z pełnym spokojem postaram się skierować piłkę w konkretne miejsce w bramce.

Piłkarze Ci lepsi i gorsi rzeczywiście nie zwracają uwagę na ważne aspekty w chwili strzału. Tak jak Falcao powiedział, musimy spojrzeć na ustawienie bramkarza. Nawet przy wydawałoby się idealnym ustawieniu goalkeepera zawsze znajdzie się miejsce gdzie piłka ominie rywala. Oczywiście nie ma tutaj złotego środka, każda sytuacja jest inna. Czasami lepiej strzelić po ziemi obok nogi, a czasami lepiej przelobować bramkarza. Dlatego żeby jak najlepiej przygotować się do meczu musimy ćwiczyć strzały z różnych miejsc na boisku i w różnych sytuacjach.

Falcao może trochę nieświadomie, zwrócił uwagę na spokój. To on sprawia, że możemy w pełni wykorzystać nasz potencjał i umiejętności piłkarskie. Jeśli będziemy zbyt zdenerwowani podczas sytuacji podbramkowej to w większości przypadkach przegramy pojedynek z bramkarzem. Po prostu wybierzemy nieodpowiednie rozwiązanie. Natomiast w chwili spokoju potrafimy logicznie pomyśleć i skupić się na tym co mamy zrobić. Dlatego ważne jest żebyśmy osiągnęli odpowiedni poziom pewność siebie, która zapewni niezbędny spokój w sytuacji sam na sam z goalkeeperem. Jak osiągnąć wysoki poziom pewności siebie? Trening, trening, jeszcze raz trening. Każdy strzał na bramkę powinniśmy wykonywać z maksymalną koncentracją i próbować różnych rozwiązań. Kiedy znajdziemy skuteczne rozwiązania w sytuacjach podbramkowych, wtedy musimy popracować nad powtarzalnością, która doprowadzi do zwiększenia pewności siebie.

Źródło cytatu: FourFourTwo