Fazy inteligencji w grze piłkarza.

horst wein inteligencja w grze piłkarzy

Ogromna wartość inteligencji

Obecnie kładzie się duży nacisk na szkolenie dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę wymagania nowoczesnej piłki nożnej to nie wystarczy już tylko biegać po boisku oraz bazować wyłącznie na schematach. Dzisiaj dominuje trend gracza inteligentnego, który będzie potrafił podejmować najlepsze decyzje w każdej sytuacji. Dlatego zastanowimy się razem nad fazami inteligencji w grze.

Definicja

Inteligencja w grze to

Horst Weinzdolność inteligentnego rozwiązywania bardziej lub mniej złożonych problemów podczas gry, a tym samym dążenie do jak najmniejszej ilości strat.

Czyli chodzi tutaj o podejmowanie najkorzystniejszych decyzji przez gracza, które ograniczą do minimum jego straty piłki.

Jak to było kiedyś

Na początku panowała moda na doskonalenie wyłącznie umiejętności technicznych graczy. Uważano, że jedynie technika zawodnika decyduje o zwycięstwie, bądź porażce. Z tego okresu pamiętam Ferenca Puskasa, czy Alfredo Di Stefano. Oczywiście nie żyłem w czasach ich świetności, ale na podstawie kronik i opowiadań dowiedziałem się o ich wyjątkowych zdolnościach.

Kolejny okres to czasy dbałości o kondycję i sprawność fizyczną. Co ciekawe wtedy więcej trenowali piłkarze na bieżni, niż na boisku. Lata 70 to zdecydowanie dominacja tego trendu. Wyobraźcie sobie, że przez trzy-cztery dni w tygodniu tylko biegacie w lesie. Dla mnie to nie do pomyślenia, ale wtedy każdy trener rozwijał zdolności zespołu głównie poprzez kondycję.

Następnie przyszły lata 90, kiedy sporą rolę odgrywała taktyka. Piłka nożna w tamtych czasach nie należała do wybitnie atrakcyjnych dla kibicowskiego oka. Wystarczy powiedzieć, że futbolówka częściej lądowała za boiskiem, niż w poprzednich dekadach. Pod koniec XX wieku dominował tylko jeden cel: wynik jest najważniejszy. Nie liczyło się piękno gry, ani wspaniałe gole.

Wreszcie dzisiaj nadszedł trend, w którym najważniejsza jest głowa piłkarza. Oczywiście również ważne jest wyszkolenie techniczne, sprawność fizyczna, przygotowanie taktyczne, czy psychologia sportu, ale tym razem dominuje inteligencja w grze. Schematy powoli odchodzą do lamusa, aktualnie liczy się przede wszystkim kreatywność (myślenie).

Fazy inteligencji w grze

    • właściwe czytanie i rozumienie gry

Aby ten proces był skuteczny piłkarz musi posiadać kompleksową wiedzę piłkarską oraz rozwiniętą zdolność oceny sytuacji. Poprzez rozgrywanie spotkań gracz uczy się oceniać tor lotu piłki, czy zachowania kolegów z zespołu, rywali. Owe procesy to właśnie czytanie i rozumienie gry. Wiedza to wiadomości, które pomogą zrozumieć grę. Czyli na przykład piłkarz wie, że lepiej ściągnąć na siebie obrońcę i dopiero oddać piłkę, żeby kolega miał więcej miejsca oraz czasu na podjęcie decyzji. Poza tym rozumie, że takie wyjście z sytuacji jest najlepsze.

    • przetwarzanie wszystkich informacji wzrokowych

Każdy zawodnik rejestruje poprzez narząd wzroku to co się znajduje na boisku. W tej fazie porównuje aktualne wydarzenia z własnym doświadczeniem. Na podstawie tego może przewidzieć co może wydarzyć się w kolejnych sekundach.

    • optymalne podejmowanie decyzji

Teraz już wie co może zrobić przeciwnik. Przyszedł czas na podjęcie najkorzystniejszej decyzji. Wybrał najlepszą, więc może przejść do czwartej fazy.

    • wykonanie techniczne

Dopiero w tym momencie wszyscy fani na stadionie widzą efekty procesów myślowych. Już wiemy, że piłkarz zagrał świetną prostopadłą piłkę do kolegi, który pokonał bramkarza rywali. O wcześniejszych fazach nikt nie zdaje sobie sprawy, ale to one były kluczowe. To one zadecydowały o zdobytym golu, dlatego apeluję do wszystkich trenerów szkolących dzieci i młodzież. Rozwijajmy inteligencję naszych podopiecznych, nie uczmy schematów, w którym dzieci nie są zmuszone nawet do najmniejszego wysiłku umysłowego. Dajmy im szansę zrozumieć piłkę nożną. Dajmy dzieciom swobodę w odkrywaniu tej fantastycznej dyscypliny sportu. Inteligencja na TAK!

Źródło: „Funino Piękna gra!” Horst Wein