Krioterapia ogólnoustrojowa cz.2

krioterapia ogólnoustrojowa w piłce nożnej

Wiele zalet kriokomory

Ostatnio zajmowałem się wyjaśnieniem pojęcia krioterapia oraz zgłębiłem wiedzę dotyczącą krioterapii miejscowej. Dzisiaj skupię się nad zagadnieniem krioterapii ogólnoustrojowej oraz działaniem jej na organizm człowieka. Tym samym pierwszy środek odnowy biologicznej będzie już opanowany, co nie oznacza, że nie będę uzupełniał informacji. Tyle z wstępu, czas na drugą część krioterapii w piłce nożnej.

Ogólne informacje

Zabiegi krioterapii ustrojowej odbywają się w kriokomorach (zdjęcie) i kriosaunach. Człowiek korzystający z odnowy zobowiązany jest do założenia specjalnego stroju, który chroni wrażliwe miejsca przed odmrożeniem.krioterapia Poza tym musi odbyć wcześniejszą wizytę u lekarza, który skieruje go na krioterapię oraz przepada (mocz, morfologia i OB). Oczywiście w piłce nożnej nie ma wyjątków i piłkarz również musi przejść podobną drogę żeby skorzystać z zalet krioterapii ogólnoustrojowej. Jeśli zawodnik spełni wszystkie wymagania to przyszedł czas na wejście do kriokomory. W niej piłkarz musi być przygotowany na temperaturę od -110°C do -160°C, czyli wybitnie niską. Cały zabieg trwa nie więcej niż 3-4 minuty. W pomieszczeniu z wiadomych przyczyn nie można skakać, stawać na głowie, biegać, czy ściągać elementy stroju. Wszystko powinno być dla Was jasne, w końcu z krioterapii może korzystać każdy bez względu na kwalifikacje. Problem przeciwwskazań nie będę poruszał, ponieważ nie dotyczą one piłkarzy.

Przebieg zabiegu

Powiedzmy, że przeszliśmy wszystkie potrzebne badania i przyszedł czas na wykorzystanie tej formy odnowy biologicznej. Przed wejściem ubieramy się w niezbędny strój (czapka, rękawiczki, strój kąpielowy, skarpety, maseczki chirurgiczne) oraz wysłuchujemy jak postępować w kriokomorze. Jeśli wszystko jest przygotowane to wchodzimy najpierw do przedsionka, w którym temperatura wynosi -60°C. Po około 30 sekundach wchodzimy do pomieszczenia właściwego. Tam spędzamy do 3 minut i wracając przez przedsionek wychodzimy z kriokomory. Wyjście nie oznacza koniec zabiegu, ponieważ musimy jeszcze poddać się godzinnej kinezyterapii. Chodzi tutaj o proste ćwiczenia ruchowe, które mają za zadanie przedłużyć efekt działania krioterapii.

Działanie

Całą procedurę korzystania z zabiegu mamy już opanowaną, więc zajmę się działaniem krioterapii na organizm piłkarza. Leczenie zimnem obniża poziom bólu. Piłkarz niestety musi zmagać się z kontuzjami, którym towarzyszy właśnie to niemiłe uczucie, dlatego warto wykorzystać tę zaletę. Poza tym działanie zimna poprawia utlenowanie i odżywienie tkanek, co przekłada się na przyspieszenie regeneracji po urazach. Szybsze usuwanie produktów przemiany materii prowadzi również do szybszego gojenia ran. Kolejnym plusem krioterapii jest zmniejszenie napięcia mięśni powstałego podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu mięśnie są lepiej przygotowane do następnego treningu. Trzeba również wspomnieć, że zabieg ten zwiększa odporność organizmu, poprawia nastrój, zmniejsza poczucie zmęczenia, rozluźnia napięcie psychiczne, zwiększa chęć uprawiania ćwiczeń fizycznych, poprawia efektywność snu, czy działa antydepresyjnie. Wszystko to są zalety korzystania z krioterapii, dlatego teraz już wiecie, że warto wysłać swoich piłkarzy do kriokomory, nawet jeśli są w pełni zdrowi. Niestety zabiegi te nie należą do najtańszych, ale sądzę, że poradzicie sobie z tym niewielkim problemem. Myślę, że przekazałem Wam niezbędne informacje dotyczące krioterapii. Jeśli chcecie skorzystać z kriokomory to polecam szpital MSW mieszczący się na ulicy Wołoskiej 137 w Warszawie. Poniżej możecie zobaczyć prosty filmik obrazujący zabieg.

Źródło: „Zastosowanie zimna w medycynie – kriochirurgia i krioterapia” pod redakcją Aleksandra Sieronia i Grzegorza Cieślara