Liga Narodów UEFA – zasady.

Liga Narodów UEFA zasady

Wystartowała pierwsza edycja Ligi Narodów. Nowe rozgrywki pod egidą UEFA mają zastąpić mecze towarzyskie, które wskutek braku większej stawki cechowały się mniejszym zaangażowaniem, a co za tym idzie gorszym widowiskiem. Liga Narodów powinna zapewnić widzom większe emocje i oby tak się stało, ponieważ mecze towarzyskie niestety bywały w większości przypadków po prostu nudne.

Zasady

Reprezentacje narodowe (55) zostały podzielone na 4 dywizje na podstawie współczynnika UEFA. W dywizji A i B znalazło się po 12 drużyn, w dywizji C jest ich 15, natomiast w dywizji D rywalizuje 16 zespołów. Ponadto dywizje składają się z grup po 4 lub 3 reprezentacje, które grają systemem każdy z każdym (u siebie i na wyjeździe).

Drużyny z dywizji A grają o tytuł mistrza Ligi Narodów UEFA. Każdy zwycięzca grupy dywizji A zakwalifikuje się do Turnieju Finałowego, który wyłoni najlepszy zespół Ligi Narodów. W pozostałych dywizjach zwycięzcy grup uzyskają awans do wyższej dywizji. Najgorsze zespoły każdej z grup w trzech pierwszych dywizjach zostaną zdegradowane o szczebel niżej.

Zwycięzcy grup w każdej z 4 dywizji (16 zespołów) otrzymają szansę gry w barażach o 4 miejsca dające prawo gry w Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Świata. 4 najlepsze drużyny z play-offów zagrają na Mistrzostwach Europy. Jeśli któryś ze zwycięzców grup wywalczy prawo startu w Mistrzostwach Europy poprzez Eliminacje, szansę na awans otrzymuje kolejny zespół z grupy. W barażach w każdej dywizji zostaną rozegrane dwa półfinały, a następnie zwycięzcy zmierzą się ze sobą w meczu finałowym. Zwycięzca każdego z czterech finałów (każda dywizja ma swój finał) wywalczy prawo startu w Mistrzostwach Europy.

Kolejność w Lidze Narodów decyduje również o rozstawieniu w losowaniu eliminacji Mistrzostw Europy.

Zalety

Liga Narodów UEFA jest z pewnością dużo atrakcyjniejszym tworem od meczów towarzyskich. Dzięki podziałowi zgodnie z rankingiem UEFA będziemy świadkami wyrównanych pojedynków, a co za tym idzie powinniśmy przeżywać większe emocje. Nie bez znaczenia ma również stawka całego turnieju, bo oprócz aspektu finansowego, może to być szansa na awans do Mistrzostw Europy dla drużyn, które nie przebrną eliminacji. UEFA zrobiła krok w dobrym kierunku, pytanie brzmi czy piłkarze zniosą takie obciążenia, ponieważ nie zapominajmy, że gra w reprezentacji jest tylko i aż dodatkiem w karierze piłkarskiej. Zawodowi piłkarze poświęcają większość wysiłku na grę w klubach.

Zasady Ligi Narodów UEFA mogą nie być jasne dla każdego fana piłki nożnej (sam miałem problem ze zrozumieniem zasady awansu na Mistrzostwa Europy), więc w przypadku wątpliwości proszę o pytania za pośrednictwem komentarzy. 📝👇

 


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!