Organizacja klubu piłkarskiego a sukces sportowy.

Organizacja klubu piłkarskiego a sukces sportowy piłka nożna

Zaczyna się od małych rzeczy

Na sukces sportowy składa się wiele elementów. Jedne są ważne, inne ważniejsze i jeszcze inne mniej ważne, ale wszystkie tworzą jedną całość. Jednym z tych klocków jest poziom organizacji klubu sportowego. Jako trener można robić wszystko, co w swojej mocy, ale jeśli w klubie nie jest dobrze poukładane to na dłuższą metę poniesiemy porażkę. Tym na co nie mamy wpływu nie warto się zajmować, skupimy się na tych elementach organizacyjnych, które możemy zmienić.

Rozproszenie piłkarzy

Miałem kiedyś taką sytuację, że z kolegą musieliśmy jechać na zbiórkę do innego miasta busem. Niestety bus się spóźnił i my ostatecznie też się spóźniliśmy. Na miejscu zbiórki okazało się, że na mecz nie jedziemy jednym pojazdem, a kilkoma, więc kolejne klocki zostały zburzone. Co więcej prawie wszyscy spóźniliśmy się na umówioną godzinę w miejscowości, gdzie rozgrywaliśmy mecz. Od początku dnia wszystko działo się nie tak jak powinno i jaki jest finał tej historii? Przegraliśmy ważny mecz 2:5 (0:3 do przerwy).

Mam tutaj na myśli ważny aspekt dotyczący organizacji. Każdy trener musi dbać, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik, ponieważ piłkarze zamiast myśleć o nadchodzącym meczu będą rozpraszani przez nieznaczące elementy. Wyjście na rozgrzewkę musi być punktualne, każdy piłkarz musi przyjść na zbiórkę o umówionej godzinie, podróż na mecz powinna odbywać się jednym środkiem transportu, każdy piłkarz powinien być podobnie ubrany, żeby wszyscy czuli się i wyglądali jak zespół. Można powiedzieć, że są to nieistotne rzeczy, ale jeśli chcemy osiągać sukcesy to musimy dbać o każdy szczegół. Rozproszenie przez choćby jeden element może doprowadzić do utraty gola na samym początku spotkania. Biorąc pod uwagę statystyki to większość drużyn wygrywa tych, które pierwsze strzelą gola, więc od pierwszego gwizdka stoimy na straconej pozycji.

Na co musimy zwrócić uwagę?

Oczywiście nie mamy wpływu na finanse klubu, ale mamy wpływ na kilka elementów bez względu na to gdzie pracujemy:
[list type=”bullet”]

  • dbajmy o punktualność – zaczynajmy treningi o umówionej porze; naciskajmy na to, aby każdy gracz przychodził punktualnie na przedmeczową zbiórkę,
  • dbajmy o to żeby niczego nie brakowało podczas treningów i meczów (oczywiście w miarę możliwości finansowych) – myślę, że woda na każdym treningu i meczu nie jest czymś szczególnym nawet w niższych klasach rozgrywkowych,
  • naciskajmy na prezesa żebyśmy podróżowali na mecze jednym środkiem transportu – lepsza atmosfera w drużynie, większe poczucie odpowiedzialności za wspólny sukces,
  • dbajmy o dobrą organizację jednostek treningowych – jest czas na śmiechy i jest czas na pracę, trening nie może być chaotyczny, ponieważ efektywność jednostki treningowej będzie dużo gorsza niż zakładana.

[/list]

To są podstawy podstaw, które możemy i powinniśmy wdrożyć w każdym klubie piłkarskim (może oprócz typowo amatorskich). Oczywiście im bogatszy klub tym większe możliwości.

Najważniejsze jest to żebyśmy skupili się na tych elementach, na które mamy wpływ. Jako trenerzy nie koncentrujmy się na pracy arbitrów, kłopotach finansowych klubu, braku profesjonalnego sprzętu, bo my jako trenerzy nie możemy tego zmienić. Skupmy się na swojej pracy, a wyniki w końcu przyjdą.

Co chciałem Wam przekazać? Wszystko zaczyna się od małych rzeczy. To detale decydują o tym czy zajmiesz 3 miejsce w tabeli czy 10 i pożegnasz się z pracą. Organizacja jest jednym z tych małych elementów, ale bez jej odpowiedniego poziomu nie wykorzystamy całego potencjału drużyny. Dlatego dbajmy o to żeby jak najmniej przeszkadzało naszym piłkarzom w osiąganiu wspólnego sukcesu.

 


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!