Przedmeczowa rozmowa Jose Mourinho z piłkarzami.

Nie możemy przegrać

Jose Mourinho to jeden z moich ulubionych trenerów. Świetny taktyk i przede wszystkim znakomity psycholog. Jedno słowo, jeden gest i drużyna zmienia swoje oblicze. Ostatnio Portugalczyk nie ma najlepszych dni, wiele mówi się o jego zwolnieniu. Teraz jest na dnie, ale jestem przekonany, że jeszcze powróci na sam szczyt.

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami bardzo ciekawą rozmową Jose Mourinho z piłkarzami tuż przed ważnym spotkaniem. Kilka jego słów daje sporo do myślenia.

Najważniejsze słowa

Niestety nie wiem przed jakim meczem został nakręcony film. Mogę się tylko domyślać, że chodzi o rozgrywki Ligi Mistrzów. Tak naprawdę nie liczy się z kim dokładnie rywalizowała Chelsea Londyn. Ważniejszy jest wydźwięk słów Portugalczyka.

Na pewno zwróciliście uwagę na ostatnie zdanie Mourinho:
[blockquote]We cannot lose the game I’m not putting pressure on you about we have to win but we cannot lose[/blockquote]

Niby nic szczególnego, ale w mojej ocenie są to bardzo istotne słowa. The Special One chciał, aby w każdej głowie piłkarza pojawiła się jego myśl: Nie możemy przegrać, Nie możemy przegrać. Wtedy jego podopieczni zrobią wszystko, żeby przynajmniej zremisować najbliższe spotkanie.

To nie przypadek, że Jose Mourinho wypowiedział te słowa na końcu zdania oraz dwukrotnie powtórzył. Chciał, żeby zostały zapamiętane przez każdego piłkarza Chelsea Londyn. Które słowa najłatwiej zapamiętać? Właśnie te znajdujące się na końcu oraz te kilkukrotnie powtórzone.

Warto również zwrócić uwagę na to w jaki sposób mówi swoją kwestię. W sali panuje pełna cisza, widać duże skupienie na twarzach zawodników. Mourinho wypowiada We cannot lose głośniej niż resztę słów. Wyraźnie akcentuje sedno całej odprawy.

Portugalczyk chciał uzyskać u swoich piłkarzy kilka rzeczy: pełną koncentrację, zaangażowanie oraz świadomość jak ważne jest najbliższe spotkanie. Wszystko to zdołał narzucić w swojej mowie. Wystarczyło dobrać odpowiednie słowa oraz właściwie je wykorzystać.

Podsumowanie

Taka jest właśnie siła psychologii. Prawidłowo dobrane słowa mogą zdziałać cuda. W obecnym świecie piłki nożnej, gdzie najlepsze drużyny różnią się od siebie szczegółami, psychologia staje na czele. Każdy piłkarz Realu Madryt, Barcelony, Manchesteru United itp. posiada świetne umiejętności techniczne, dlatego o tym która drużyna wygra coraz częściej decyduje przygotowanie psychiczne.

Jestem ciekaw co Wy myślicie na temat odprawy Jose Mourinho. Zapraszam do konwersacji.