Rzuty wolne Ivana Rakiticia.

Ivan Rakitić rzuty wolne

Dobry trener

Ivan Rakitić należy do grona najlepszych pomocników na świecie. Dlatego jego rady powinny być cenne szczególnie dla młodych i utalentowanych piłkarzy. Niestety nie każdy profesjonalista potrafi przekazać swoją wiedzę.

Treść z filmu

Poniżej umieściłem film ze wskazówkami chorwackiej gwiazdy FC Barcelony. Niestety każde słowo jest tłumaczone w języku angielskim, więc żeby ułatwić Wam odbiór przetłumaczyłem słowa Ivana Rakiticia.
– Cześć jestem Ivan Rakitić.
– Pamiętaj, że piłka nożna jest Twoim życiem.
– Rzuty wolne są dobrą okazją do strzelenia gola.
– Musisz wiedzieć w którym miejscu uderzyć piłkę i gdzie chcesz ją posłać.
– Dla Twojej równowagi ważne jest jak ustawiasz nogę postawną (ta na której stoisz).
– Musisz uderzyć piłkę tą częścią stopy.
– Kiedy podchodzę do rzutu wolnego zawsze wiem gdzie chce kopnąć piłkę, dlatego muszę wiedzieć którą częścią stopy mam uderzyć.
– Zawsze wiem gdzie piłka ma być skierowana. Zawsze jestem skupiony podczas wykonywania rzutu wolnego i muszę wiedzieć gdzie posłać piłkę, żeby bramkarz nie mógł jej dosięgnąć.
– Coś takiego.
– Ćwicz, trenuj. Powodzenia.
– Mam nadzieję, że moje rady pomogą Wam strzelić wiele goli z rzutów wolnych.

Ivan Rakitić film o rzutach wolnych

Analiza

Czego mogliśmy dowiedzieć się od Chorwata? Przede wszystkim, że piłka nożna powinna sprawiać nam przyjemność, powinna być naszym sposobem na życie (jeśli chcemy osiągnąć sukces w tej dyscyplinie sportu). Poza tym teraz wiemy jaką częścią stopy powinniśmy uderzać piłkę, aby wykonywać rzuty wolne co najmniej tak dobrze jak Rakitić. Trzecią cenną radą jest zwrócenie uwagi na koncentrację. Musimy maksymalnie skupić się na prawidłowym kopnięciu piłki. Każde nawet najmniejsze rozproszenie myśli może doprowadzić do fiaska.

Reszta wskazówek Ivana Rakiticia niewiele wnosi. Zwrócenie uwagi na nogę postawną było ważne, ale niestety nie wytłumaczył jak powinniśmy ją ustawić, żebyśmy nie zaburzyli naszej równowagi. Stwierdzenie – „muszę wiedzieć gdzie posłać piłkę, żeby bramkarz nie mógł jej dosięgnąć” – zwraca uwagę na coś, co wszyscy dobrze wiemy. Przecież nie kopniemy piłkę tam, gdzie stoi bramkarz, ponieważ wtedy szanse na gola drastycznie maleją.

Po obejrzeniu filmu jestem zawiedziony wartością merytoryczną. Spodziewałem się od Rakiticia rad wnoszących wiele do życia piłkarza. Tymczasem otrzymaliśmy wskazówki „podwórkowego grajka”. Ivan nigdy nie będzie dobrym trenerem piłkarskim.

Chciałem ułatwić Wam wykonywanie rzutów wolnych, ponieważ sam jestem w tym temacie laikiem. Osobiście strzeliłem tylko jednego gola z wolnego, więc znalazłem film z radami Rakiticia. Mój cel w tym poście został nieosiągnięty, ale to nie znaczy, że artykuł stał się bezwartościowy. Jednak kilka wskazówek może okazać się pomocnych oraz przez przypadek potwierdziliśmy słowa, że nie każdy światowej klasy piłkarz może być dobrym trenerem.