Sprzęt piłkarski, który powinien mieć każdy piłkarz.

Sprzęt piłkarski sprzęt sportowy który powinien mieć każdy piłkarz

Niezbędny sprzęt

Każdy piłkarz powinien posiadać własny sprzęt piłkarski, oczywiście jeśli nie gra w profesjonalnym klubie (tam dają Tobie wszystko). Szczególnie jeśli gramy amatorsko w niższych ligach, bo im „gorszy” klub tym trudniej o darmowy sprzęt sportowy. Poza tym pojedziemy na testy do lepszego klubu to musimy prezentować się w miarę profesjonalnie, żebyśmy nie byli na straconej pozycji.

1. Buty piłkarskie >>

Buty piłkarskie adidas Messi 16+ Pureagility

Najważniejszy element sprzętu piłkarskiego dla każdego piłkarza. Bez butów piłkarskich nie zagramy w piłkę nożną (oczywiście można grać nawet w pikolakach, ale wiemy jaki jest komfort, a w zasadzie jego brak). Osobiście preferuję korki wygodniejsze, czyli te z poziomu profesjonalnego bądź półprofesjonalnego. Niestety na takie buty musimy wydać trochę więcej niż 200 złotych, ale przynajmniej komfort gry jest sporo większy. Co do wyboru korków zapraszam do odwiedzenia tych postów, które będą Wam pomocne w wyborze: Jakie kupić buty piłkarskie? / Jakie kupić korki piłkarskie? – lista.

2. Koszulki – cena od 19,99 zł i spodenki – cena od 19,99 zł >>

Koszulki piłkarskie spodenki piłkarskie piłka nożna

W czymś musimy trenować. Przecież nie wyjdziemy na boisko w samych gaciach. Jeśli jest ciepło to niezbędnym sprzętem są koszulki i spodenki. Jeśli o mnie chodzi to preferuję bawełniane koszulki, bo lepiej wchłaniają pot oraz nie czujemy takiego ciepła jak w przypadku koszulek ze sztucznego materiału. Co do spodenek to już najczęściej wybieram ze sztucznych materiałów, bo bawełniane nie wyglądają za bardzo profesjonalnie oraz są lżejsze.

3. Getry piłkarskie – cena od 9,70 zł / Skarpety piłkarskie – cena od 10,99 zł >>

Getry piłkarskie skarpety piłkarskie

Mamy buty piłkarskie, koszulki i spodenki, więc przyszedł czas na getry lub skarpety. Osobiście wolę trenować / grać w skarpetach piłkarskich. W getrach ślizga się stopa (a dokładniej w butach) oraz jest większe ryzyko powstania odcisków i pęcherzy. Skarpety bawełniane bądź wykonane ze specjalnego materiału lepiej wchłaniają pot (albo odprowadzają na zewnątrz) dzięki czemu stopa nie grzeje się w nich tak jak w przypadku sztucznych getr. Poza tym skarpety są po prostu wygodniejsze.

4. Podspodenki – cena od 32,80 zł >>

Podspodenki piłkarskie lajkry piłka nożna

Część z Was na pewno pamięta jaki jest ból kiedy zrobimy wślizg na twardej nawierzchni bez skutecznej ochrony. Wtedy robią się nieprzyjemne obtarcia, które stają się mokre i przyklejają się do spodni czy prześcieradła. Często tak miałem szczególnie na początku swojej przygody piłkarskiej. Później podpatrzyłem u kolegów, że zakładają podspodenki zwane potocznie lajkry. Ten element na zawsze zmienił moje podejście do wślizgów, bo dzięki podspodenkom moje uda były całe. Dlatego jeśli nie chcecie męczyć się z obtarciami to polecam Wam lajkry jako niezbędny element sprzętu piłkarskiego. Z własnego doświadczenia podpowiem, że bardzo dobrą opcją są podspodenki kipsta – trochę droższe od najtańszych Colo, ale sporo lepsze jakościowo.

5. Bielizna termoaktywna – cena od 29,99 zł >>

Bielizna termoaktywna koszulka termoaktywna odzież termoaktywna

Kiedyś nie wiedziałem co daje odzież termoaktywna. Teraz wiem, że dzięki bieliźnie termoaktywnej jest nam po prostu cieplej. Materiał idealnie przylega do naszego ciała, dzięki czemu łatwiej utrzymać nam odpowiednią temperaturę ciała. Jeśli nie chcecie marznąć na treningach w zimne dni i nie chcecie ubierać kilku warstw bluz czy koszulek to odzież termoaktywna powinna znaleźć się w Waszej garderobie. Niestety dobrej jakości koszulka termoaktywna nie jest tania, ale mimo to uważam, że warto głębiej sięgnąć do kieszeni – nawet jeśli nie gracie często w piłkę nożną (ja wykorzystuje również do biegania).

6. Dresy piłkarskie – kompletny cena od 44 zł >>

Dresy piłkarskie dresy sportowe piłka nożna

Kiedy jest ciepło to wiadomo ubieramy koszulkę i spodenki, ale w przypadku zimnej pory potrzebny nam jest dres piłkarski. W każdym klubie powinniśmy otrzymać komplet dresów, niestety polskie realia nie są aż tak optymistyczne. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się samemu w taki ubiór. Najważniejszymi elementami przy zakupie powinny być jakość wykonania i szerokość nogawek. Dlaczego akurat szerokość nogawek? W mojej ocenie dużo bardziej komfortowo jest w dresach piłkarskich, które mają wąskie nogawki. Szeroka nogawka przeszkadza w prowadzeniu piłki, oddaniu celnego strzału czy podaniu piłki do kolegi z zespołu, czyli ogólnie w operowaniu piłką.

7. Ochraniacze piłkarskie – cena od 19,90 zł >>

Ochraniacze piłkarskie

Niektórzy z nas nie lubią grać w ochraniaczach piłkarskich (w tym ja), ale przepis jest bezlitosny. Poza tym ochraniacze zwiększają nasze bezpieczeństwo, więc akurat ten przepis jak najbardziej popieram. Nieraz widziałem bądź sam odczułem mocne kopnięcie w okolicach kości piszczelowej i aż strach pomyśleć co by było, gdybym nie założył desek. Co do zakupu to nie polecam ochraniaczy piłkarskich z elementem ochrony na kostki – są strasznie niewygodne. Najlepiej kupić lekkie deski, które nie będą przeszkadzały w grze. Częstym problemem wśród piłkarzy jest syndrom spadania ochraniaczy. W takiej sytuacji polecam opaski bądź taśmy na getry.

8. Buty do biegania / halówki >>

Buty do biegania buty sportowe

W okresie przygotowawczym dominuje wysiłek tlenowy. W tym etapie jest sporo treningów biegowych, dlatego przyda nam się obuwie z płaską podeszwą, czyli buty do biegania lub halówki. Każdy z Was musi sam sobie odpowiedzieć w jakich butach czuje się najlepiej. Ja zazwyczaj biegałem w halówkach, może ze względu na koszty dobrych butów do biegania, poza tym mogłem w nich grać na hali w okresie zimowym. Nie polecam biegania w korkach piłkarskich, szczególnie jeśli nawierzchnia nie jest trawiasta (z wiadomych przyczyn).