Struktura treningu jako system. Cykle treningowe.

Carlo Ancelotti, struktura treningu

Podstawowe informacje na temat struktury treningu

Dzisiaj zajmę się bardzo ważną częścią treningu piłkarskiego. Należy znać strukturę treningu, żeby opracować plan treningowy. Trening jest niezbędnym elementem sukcesu każdego piłkarza i wiedza na temat tego procesu może nam pomóc w przyszłych osiągnięciach. Poza tym są wiadomości, które każdy trener musi opanować, żeby w sposób racjonalny prowadzić drużynę piłkarską.

Definicja struktury treningu

Wyjaśnienie książkowe struktury treningu jest dość skomplikowane, ale postaram się objaśnić prostszym językiem.[blockquote cite=”Struktura treningu to układ i rozmieszczenie elementów składowych procesu, sposoby ich wzajemnego podporządkowania i relacje między nimi oraz zasady sprzężenia w jeden system funkcjonujący jako całość. Sposób funkcjonowania systemu stanowi łączny efekt funkcji poszczególnych elementów oraz struktury jako systemu.”][/blockquote]

Czyli struktura treningu to system treningowy składający się z części, które oddziałują na siebie i spełniają określone funkcje. Każdy element ma swoje miejsce w systemie i wszystkie tworzą jedną całość. Tak jak w drużynie piłkarskiej. Każdy piłkarz posiada określone umiejętności i wykonuje powierzone zadania przez trenera, a swoją grą wpływa na resztę zawodników w zespole. Razem wygrywają i razem przegrywają, tworzą całość – podobnie jak struktura treningu.

Składowe struktury treningu

Struktura treningu, cykle treningowe
Źródło: Podstawy Teorii Treningu Sportowego pod red. Henryka Sozańskiego

Wiemy już co to jest struktura treningu, więc teraz zajmijmy się podziałem. Dzieli się ona na strukturę rzeczową i czasową. Rzeczową tworzą elementy związane z wytrenowaniem zawodnika, czyli różne aspekty przygotowania. Natomiast czasowa reguluje rozkład tych prac w czasie, czyli na przykład bieg na 100 metrów zajmie nam 10 sekund. W biegu na 100m kształtujemy szybkość(element struktury rzeczowej), a 10s to po prostu czas wykonania pracy(element struktury czasowej). Po prawej stronie prezentuję cały podział struktury treningu.

Czynniki wpływające na strukturę treningu

Nie będę dokładnie przytaczał czynników, ponieważ powinny być one znane. Zresztą jeśli każdy z Was pomyśli sobie co może wpływać na trening to sami znajdziecie odpowiedź. Wymienię tylko kilka przykładowych: biologiczne prawa rozwoju i funkcjonowania organizmu(każdy człowiek rozwija się i funkcjonuje inaczej), zasady współzawodnictwa, charakterystyka procesów fizjologicznych, które zachodzą podczas treningu itp.

Funkcje występujące w strukturze treningu

Możemy określić trzy funkcje i są to: merytoryczna(trening jako doskonalenie zawodnika), organizacyjna(reguluje przebieg treningu z uwzględnieniem odnowy biologicznej, żywienia, potrzeb kontroli, warunków materialnych itp.) oraz środowiskowa(rodzaj szkoły, czy zatrudnienia, dojazdy na treningi, warunki bytowe zawodników itp.). Nie musimy uczyć się ich na pamięć, tylko o nich wspomniałem, żebyśmy uświadomili sobie, że takie występują. W kolejnych postach zajmę się poszczególnymi elementami struktury rzeczowej i czasowej. Niestety nie jest to wybitnie interesujące, ale trener musi znać podstawową wiedzę, a piłkarz powinien mieć świadomość jak wygląda proces treningowy.

Źródło: „Podstawy teorii treningu sportowego” pod redakcją Henryka Sozańskiego

 


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!