System taktyczny 1-4-4-2. Strategie gry. cz.1

System taktyczny 4 4 2 strategia gry piłka nożna

System z dwoma napastnikami coraz rzadziej stosowany

Obecnie trenerzy wolą używać systemu gry z większą ilością zawodników w środku pola. Przykład Barcelony pokazuje w którą stronę idzie piłka nożna. Drużyny piłkarskie coraz częściej stawiają na posiadanie piłki, które jest kluczem do tworzenia większej ilości akcji ofensywnych. Dlatego system z dwoma napastnikami nie jest już tak popularny.

Ogólne informacje

Jak zapewne wszyscy wiecie, system 4-4-2 składa się z czterech obrońców, czterech pomocników i dwóch napastników. Jako jeden z pierwszych trenerów, który zastosował te ustawienie był coach reprezentacji Anglii Alf Ramsey. Na przekór krytykom zdobył w 1966 roku tytuł Mistrza Świata. Sporo czasu minęło od tamtego wydarzenia, ale 4-4-2 wciąż jest wykorzystywany. Szczególnie w Anglii, gdzie drużyny z niższych lig grają typową angielską piłkę. Opierają one linię ataku na wysokim napastniku jak na przykład Peter Crouch i małym, szybkim jak na przykład Michael Owen. Zaletą tego ustawienia jest dwóch napastników, którzy współpracując mogą łatwiej stworzyć sytuacje strzeleckie. Wada to bez wątpienia mniejsza liczba środkowych pomocników, co może mieć znaczenie w opanowaniu strategicznego pola boiska, jakim jest środek. Obecnie piłka nożna zmierza do futbolu totalnego, czyli każdy broni i każdy atakuje, coraz częściej zacierają się podziały na pozycje. System 4-4-2 nie zaspokaja ambicji ani w atakowaniu, ani w bronieniu, dlatego pozostaje z dnia na dzień w większym zapomnieniu.

Przykłady

Szczerze mówiąc to miałem problem ze znalezieniem drużyny, która gra klasycznym 4 4 2. Po kilku próbach wreszcie znalazłem: Hull City i Celtic Glasgow. Obie drużyny wykorzystują ten system w rodzimych ligach, tyle, że Szkoci mają dość wyraźnie podzielonych środkowych pomocników na ofensywnego i defensywnego. W kolejnych postach omówię pozostałe systemy taktyczne stosowane w nowoczesnej piłce nożnej. Poniżej prezentuję strategię gry w obu drużynach z ostatniego rozegranego spotkania.


skład celtic glasgow
Źródło: transfermarkt

skład hull city
Źródło: transfermarkt