System taktyczny 4-3-3. Strategie gry. cz.4

System taktyczny 4 3 3 strategia gry piłka nożna

Przede wszystkim ofensywa

Kibice Barcelony z pewnością znają system taktyczny 1-4-3-3, ponieważ właśnie Katalończycy najczęściej używają strategię nastawioną na atak. Część z Was może uważać, że pomyliłem się wymieniając Barcelonę w gronie drużyn korzystających z ustawienia 1-4-2-3-1. Tak naprawdę nie ma dużych różnic pomiędzy wyżej wymienionymi strategiami gry, wykorzystanie zalet jest bardzo podobne. Poza tym dobry trener potrafi dostosować taktykę do zmieniających się warunków gry, więc bez wątpienia Messi i spółka w niektórych fragmentach meczu stosowali 4-2-3-1, bo tego wymagała sytuacja.

Historia

Już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Brazylia zastosowała system taktyczny 1 4 3 3, który dał jej aż dwa Mistrzostwa świata. Najpierw w 1962 roku, kiedy Canarinhos pokonali w finale Czechosłowację 3:1. Następnie osiem lat później zostawili za swoimi plecami Włochów. Wszyscy wtedy mówili, że nie było mocnych na ekipę z Ameryki Południowej. W końcu w składzie Brazylii grały największe gwiazdy światowego futbolu: Pele, Rivelino, Jairzinho, Tostao. Strategia gry z trzema ofensywnymi graczami przetrwała do dzisiaj, czego dowodem jest Barcelona. Oczywiście możemy zauważyć sporo różnic w sposobie gry, ale samo ustawienie (przynajmniej na papierze) jest takie same.

Zalety i wady systemu

Na pewno wszyscy zauważyliście, że 4-3-3 jest ustawieniem ofensywnym. W linii obrony mamy czterech obrońców, dalej trzech pomocników i trzech napastników. Jeden wniosek nasuwa się bez większego zastanowienia: duża siła ofensywna, a co za tym idzie teoretycznie większe szanse na strzelenie gola. Dwóch bocznych napastników stwarza możliwości kreowania akcji w bocznych strefach boiska, gdzie jak wszyscy wiecie zagęszczenie rywali jest najmniejsze. Biorąc pod uwagę fakt, że 60% bramek wpada po akcjach skrzydłami to zaleta tworzenia przewagi na bokach jest niepodważalna. Poza tym zawsze mamy do dyspozycji prawdziwego snajpera, który potrafi zamienić każdą okazję na gola. Dobrze, ale co z minusami? Środek pola wydaje się trochę ubogi ze względu na trzech pomocników, którzy mają za zadanie opanować kluczową strefę boiska. W systemie 4-4-2 mamy do dyspozycji czterech, a wszyscy doskonale wiecie, że trudno jest zniwelować przewagę liczebną. Z drugiej strony ktoś może powiedzieć, że w 1-4-3-3 mamy aż trzech środkowych pomocników, natomiast w systemie z dwoma napastnikami tylko dwóch. Tylko, że w strategii 4-4-2 skrzydłowi mają mniej zadań ofensywnych i wspomagają parę środkowych, czyli sumarycznie mamy jednego więcej. Barcelona pokazała, że można świetnie wykorzystać zalety systemu taktycznego 1-4-3-3. Tak naprawdę wszystko zależy jakich masz piłkarzy do dyspozycji i jaki przeciwnik czeka na Ciebie w drodze do sukcesu. Więcej na temat tej strategii gry dowiecie się w przyszłości. Zapraszam również do przeczytania innych postów dotyczących taktyki w piłce nożnej.