Szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej – znaczenie.

piłka nożna dzieci

Szkolenie dzieci przyszłością futbolu.

Bez wątpienia dzieci i młodzież to nasza przyszłość. To od nich zależy jak piłka nożna będzie wyglądała za 5, 10, czy 15 lat. Dlatego ważne jest żebyśmy wykorzystali potencjał drzemiący w naszych wychowankach. Tylko my – trenerzy możemy sprawić, że kolejne lata mogą być passą sukcesów naszej reprezentacji. Spożytkujmy wszystkie nasze wysiłki właśnie dla dzieci i młodzieży, którzy chcą uprawiać piłkę nożną.

Szkolenie dzieci w Polsce

Wszyscy wiemy jak gra nasza reprezentacja. Osobiście nazwałbym ją jednym słowem – dno(nie mylcie z kabaretem o nazwie „Dno„, bo akurat ich szanuję i lubię). Co zrobić, żebyśmy już nigdy więcej nie wychodzili ze stadionu rozczarowani i oszukani? Najważniejszym elementem jest szkolenie. Tak jak we wszystkich państwach, tak i u nas nie brakuje zdolnej młodzieży. Problem tkwi w kilku sprawach. Po pierwsze brakuje wykwalifikowanych trenerów, którzy potrafiliby wykrzesać potencjał z każdego kandydata na piłkarza. Kiedyś doktor na uczelni AWF Warszawa powiedział, że najlepsi trenerzy powinni pracować z dziećmi – zgadzam się z tym w 100%. Po drugie, mamy problem z infrastrukturą. Oczywiście wiele zmieniło się w tej kwestii po Euro 2012, ale wciąż brakuje małych boisk, gdzie dzieci mogłyby bawić się piłką o każdej porze dnia. Po trzecie brakuje jednolitego programu szkolenia. W tej chwili obserwujemy samopas i niestety trenerzy robią więcej krzywdy dzieciom i młodzieży, niż wnoszą pozytywów. Mam nadzieję, że PZPN stworzy taki system i z sukcesem wdroży go w życie.

Przyszłość piłki nożnej

W mojej ocenie nie powinniśmy obawiać się kolejnych lat w futbolu. W PZPN władzę sprawuje były piłkarz Zbigniew Boniek, który z pewnością posiada „łeb na karku„. Infrastruktura jest coraz lepsza – możemy pochwalić się pięknymi stadionami. W reprezentacji gra jeden z najlepszych piłkarzy na świecie, którego wartość jest szacowana na 50 milionów euro. Drużyny piłkarskie wyraźnie postawiły na szkolenie dzieci i młodzieży. Czyli wszystko idzie w dobrym kierunku, niestety na efekty będziemy musieli poczekać ładnych parę lat. Tylko szkoda, że niektórzy trenerzy wciąż nie chcą zmienić swojego postępowania, mam nadzieję, że pozostali podniosą poziom naszej piłki nożnej na bardziej satysfakcjonujący stopień.