Taktyka bocznego obrońcy – atak cz.2

Taktyka boczny obrońca atak piłka nożna

Wskazówki w ofensywie

Ostatnio mogliście przeczytać mojego posta dotyczącego taktyki bocznego obrońcy w defensywie. Dzisiaj przekażę Wam kilka wskazówek odnośnie gry w ofensywie. Obecnie boczny defensor nie posiada tylko zadań związanych z obroną dostępu do własnej bramki. Nowoczesny skrajny obrońca potrafi również aktywnie uczestniczyć w ataku zespołu, często przejmując rolę skrzydłowego. Za takiego piłkarza można uznać Marcelo, który potrafi świetnie grać w ofensywie i równie dobrze w defensywie.

Atak

Marcelo jest świetny, ale niestety nie mam z nim na razie kontaktu, dlatego muszą Wam wystarczyć moje rady. Pierwsza wskazówka dotyczy ataku pozycyjnego. Często zdarza się, że nasz zespół posiada piłkę w linii obrony, a rywale bronią się na własnej połowie. Futbolówka krąży po linii defensywnej i nadarza się moment, w którym można wprowadzić piłkę w strefę pomocy. Najczęściej to zadanie należy do bocznego obrońcy, ponieważ jego strefa jest mniej niebezpieczna. Czyli boczny obrońca dostaje szybszą piłkę od środkowego i wtedy jest czas właśnie na jego akcję. Bardzo ważne, żeby przyjąć piłkę do przodu i na maksymalnym „gazie” wprowadzić futbolówkę, bądź z pierwszej piłki odegrać do partnera w linii pomocy. Szybkość jest tutaj najważniejsza, ponieważ musimy wykorzystać powstałą lukę. Kiedy zagrać, a kiedy samemu wprowadzić? Każda sytuacja jest inna i nie ma jednej instrukcji obsługi. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia nabędziecie tą umiejętność.

Taktyka bocznego obrońcy wprowadzenie

Czas na drugą wskazówkę. Oczywiście może się zdarzyć, że przeciwnik zdąży przesunąć i zamknąć stronę po Twoim podaniu do kolegi na skrzydle. Wtedy należy wycofać się, żeby po pierwsze mieć czas na podjęcie następnej decyzji oraz żeby Twój kolega miał wybór i mógł odegrać Tobie piłkę. Po otrzymaniu futbolówki może się okazać, że napastnik rywali zamknie Tobie możliwość przegrania strony przez środkowego, dlatego często jedyną opcją pozostaje podanie wzdłuż linii, gdzie powinien znajdować się nasz napastnik.

Taktyka w piłce nożnej zamknięta strona

Mówiłem, że prawy obrońca, bądź lewy często przejmują rolę skrzydłowego. Taka sytuacja zazwyczaj zdarza się w dalszej fazie ataku, kiedy nasz zespół znajduje się na połowie przeciwnika. Najlepiej podłączyć się wtedy, kiedy albo boczny pomocnik z naszej strony posiada piłkę odwrócony do bramki rywala albo kiedy piłka zostaje przegrana z przeciwnego kierunku. Wtedy powinniśmy posiadać dużo miejsca w naszej strefie i możemy odważniej zaatakować. Wiem, że wszystko brzmi trochę niejasno, ale zrobiłem dla Was obrazek, który powinien rozjaśnić sytuację.

Taktyka podłączenie się bocznego obrońcy do akcji ofensywnej

Jeszcze kilka słów o bocznych obrońcach

Mam nadzieję, że porady na podstawie mojego doświadczenia polepszą waszą grę. W piłce nożnej największy problem jest z lewym obrońcą, dlatego jeśli potrafisz grać obiema nogami i nie przeszkadza Ci lewa strona bloku defensywnego to masz spore pole do popisu. Nawet w naszej kadrze jest deficyt na tej pozycji, więc sami widzicie, że kluby mają tym większe problemy z obsadzeniem lewego obrońcy. Dlaczego prawego obrońcę jest łatwiej znaleźć (na dobrym poziomie)? Cóż na świecie większość ludzi jest praworęcznych, a tym samym prawa noga również jest dominująca, więc w większej masie znajdzie się więcej świetnych zawodników.

 


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!