Taktyka bocznego obrońcy – obrona cz.1

Taktyka boczny obrońca obrona piłka nożna

Własne doświadczenie

Jako, że sam grywam najczęściej na lewej stronie obrony to postaram się przekazać Wam kilka wskazówek. Taktyka jest bardzo ważna w obecnych czasach, więc nawet najmniejszy szczegół może pomóc w polepszeniu gry, a co za tym idzie wyników. Dlatego mam nadzieję, że przekazane doświadczenie będzie miało pozytywny wpływ na Wasze działanie podczas rywalizacji. Niestety jeszcze nie posiadam praktycznych filmów, ale z czasem na pewno się pojawią.

Obrona

W defensywie cała drużyna powinna zawężać pole gry i przesuwać się w stronę piłki. Boczny obrońca musi uważać na wiele niebezpieczeństw ze strony przeciwnika. W końcu około 60% goli pada po akcjach skrzydłami, więc boczny defensor naprawdę musi posiadać spore umiejętności obronne.

Na przykładzie lewego obrońcy postaram się Wam przekazać kilka wskazówek. Otóż kiedy piłka znajduje się na prawej flance to jaka jest rola lewego defensora? Musi zawężać do środka pola, żeby w razie czego zaasekurować środkowego obrońcę. Poza tym w tej sytuacji będzie ciężko przenieść ciężar gry na naszą stronę (w zaskakująco szybkim tempie), dlatego musimy wspomóc prawą stronę. Tutaj również musimy mieć na uwadze przerzuty. Jeśli rywal szykuje się do zagrania piłki w nasz sektor to pamiętajmy, żeby wcześniej wykonać kilka kroków w tył, aby przeciąć podanie.

Przesuwanie boczny obrońca

Teraz co zrobić, jeśli piłka znajdzie się na naszej flance. Cóż wtedy w 90% przypadków powinniśmy przykryć prawego pomocnika rywali. Na tyle blisko, żeby w przypadku otrzymania piłki nie mógł odwrócić się w kierunku naszej bramki. Często bywa, że przeciwnik biegnie środkiem boiska i szuka prostopadłego podania pomiędzy nami, a środkowym obrońcą. Wtedy warto zrobić krok do środka, czyli w kierunku kolegi. Dlaczego? Jeśli „przejdzie” prostopadłe podanie to pomocnik już ma bardzo dobrą okazję na strzelenie gola, a najczęściej jego zagranie wzdłuż kończy napastnik rywali bramką. Lepiej jeśli przeciwnik ze środka pola zagra do nogi prawego pomocnika, ponieważ zawsze zdążymy do niego doskoczyć i zablokować dośrodkowanie.

Zawężenie do środka taktyka bocznego obrońcy

Przypomniała mi się jeszcze jedna sytuacja. Co robimy jeśli nasz kolega ze środka defensywy wychodzi z linii obrony razem z napastnikiem rywali? Wtedy również zawężamy do środka, żeby nie powstała dziura, którą przeciwnik mógłby natychmiast wykorzystać.

Wyjście środkowego obrońcy taktyka w piłce nożnej

Pamiętajmy również o linii spalonego. Ostatnim defensorem, który kieruje linią jest środkowy. Często bywa tak, że to właśnie boczny „przysypia” i właśnie przez gapiostwo pada gol dla przeciwnika. Zawsze musimy być krok, dwa kroki przed ostatnim obrońcą.

W następnej części zajmę się atakiem. Mam nadzieję, że zrozumieliście moje wskazówki i będą Wam pomocne. Zapraszam również do śledzenia AboutFootball na Facebooku, Google plus, czy Twitterze.

 


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!