ME w piłce nożnej – historia, prognozy i typy

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, odbywają się od 1960 roku. Pierwszy turniej odbył się we Francji, a zwycięzcą została reprezentacja Związku Radzieckiego. W finale pokonali po dogrywce Jugosławię, a trzecie miejsce przypadło Czechosłowacji, która wygrała z gospodarzami turnieju czyli Francją. Ciekawą sprawą jest to, że pierwsze trzy reprezentacje już nie istnieją.

Historia ME skrywa jeszcze więcej innych ciekawostek. Od 2016 roku w mistrzostwach Europy biorą udział 24 drużyny jednak nie zawsze tak było. W latach 1960–1976 turniej finałowy odbywał się z udziałem 4 drużyn. Od 1980 do 1992 brało w nim natomiast udział 8 zespołów, zaś od 1996 do 2012 – 16 reprezentacji. Od 1980 roku zrezygnowano z gry o trzecie miejsce – obie przegrane drużyny w półfinałach dostają brązowe medale.

www.betfan.pl/bonusy-na-start
200% za wpłatę do tego pakiet bonusów powitalnych

 

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej miały odbyć się w 2020 roku jednak ze względu na pandemie koronawirusa turniej został przełożony na przyszły rok. Co ciekawe to będą pierwsze mistrzostwa, które nie mają jednego gospodarza. Mecze będę się odbywać w 12 miastach 12 państw, a reprezentacje tych państw nie będą miały zapewnionego awansu do Mistrzostw.

 

TYPY NA ME W PIŁCE NOŻNEJ

 

Historia ME w piłce nożnej

Historia ME reprezentacji Polski, nie jest zbyt długa. Po raz pierwszy nasza drużyna wystąpiła tam w 2008 roku. Jako debiutanci nie udało nam się wyjść z grupy, Polska zajeła trzecie miejsce w grupie. W 2012 roku Polska wraz z Ukrainą była gospodarzem mistrzostw, dzięki czemu mieliśmy zapewnioną grę na turnieju jako współgospodarz mistrzostw. Poszło nam jeszcze gorzej niż cztery lata temu.

Polacy nie wyszli z grupy i zajeli ostatnie miejsce w swojej grupie. W 2016 roku Polacy osiągneli póki co swój najlepszy wynik. Wyszliśmy z grupy po bardzo dobrej grze i odpadliśmy w ćwierćfinale po meczu z Portugalią. Mecz rozstrzygnął się dopiero w rzutach karnych, trzeba też zaznaczyć, że Portugalia która z nami wygrała, wygrała również cały turniej.

Najwięcej zwycięstw w historii ME ma Hiszpania i Niemcy/RFN. Reprezentacje te zdobyły po trzy mistrzostwa. Na drugim miejscu znajduje się Francja z dwoma tytułami na koncie. Po jednym zwycięstwie na tym turnieju mają reprezentacje: ZSRR, Włochy, Czechy/Czechosłowacja, Holandia, Dania, Grecja i Portugalia.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to dość specyficzny turniej. Nawet zdobywca złotego medalu zawsze uczestniczy w eliminacjach następnych mistrzostw na mistrzostwach świata zwycięzca mundialu, ma automatyczną kwalifikacje do następnego turnieju.

Na starym kontynencie tylko Hiszpania obroniła tytuł. Wygrali mistrzostwa w 2008 roku i w 2012, co ciekawe w 2010 roku zdobyli mistrzostwo świata i do tej pory są jedyną drużyną, którą w przeciągu czterech lat zdobyli trzy najważniejsze tytuły mistrzowskie w piłce reprezentacyjnej. Trzy razy tytuł zdobył gospodarz turnieju. Miało to miejsce w 1964, 1968 i 1984. Najwięcej bramek na jednym turnieju strzelił Michel Platini. Zdobył on 9 goli w 1984 roku w państwie w którym się urodził czyli we Francji.

System rozgrywek mistrzostw Europy składa się z dwóch części. Mamy elimnacje w których mogą brać wszystkie reprezentacje zrzeszone pod szyldem UEFY. Mamy tam 55 państw. Kwalifikacje odbywają się dwa lata przed głównym turniejem. Później mamy właściwy turniej od 2016 roku, w turnieju mamy 24 drużyny. Do tej pory pewną kwalifikacje miał gospodarz turnieju i drużyny z kwalifikacji jednak w następnych mistrzostwach gospodarza nie ma i każda z drużyn musi się zakwalifikować.

Najwięcej występów ma reprezentacja Niemiec, aż 12, ale są tam też wliczone występy RFN. Drugie miejsce przypadło Rosji, 11 występów, ale tutaj również mamy wliczone występy ZSRR dla Rosji. Trzecie miejsce pod względem liczby występów na mistrzostwach Europy zajmuje Hiszpania.

Na dalszych miejscach mamy po kilka drużyn. Czwarte miejsce z 9 występami przypada dla Anglii, Czech (tutaj wliczyli też występy Czechosłowacji), Francji, Holandii i Włoch. W tabeli wszech czasów również przewodzą Niemcy zdobyli oni 81 pkt. Drugie miejsce przypadło dla Hiszpanów z 64 punktami. Na trzecim miejscu mamy dwie drużyny Francję i Portugalię z dorobkiem 63 punktów.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

blank