ME w piłce nożnej – historia, prognozy i typy

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mają miejsce od 1960 roku. Pierwszy turniej odbył się we Francji, a zwycięzcą została reprezentacja Związku Radzieckiego. W finale pokonali po dogrywce Jugosławię, a trzecie miejsce przypadło Czechosłowacji, która wygrała z gospodarzami turnieju, czyli Francją.

Ciekawym faktem jest, że pierwsze trzy reprezentacje już nie istnieją. Historia ME kryje jeszcze więcej innych interesujących informacji. Od 2016 roku w mistrzostwach Europy bierze udział 24 drużyny, jednak nie zawsze tak było.

W latach 1960–1976 turniej finałowy odbywał się z udziałem 4 drużyn. Od 1980 do 1992 brało w nim udział 8 zespołów, zaś od 1996 do 2012 – 16 reprezentacji. Od 1980 roku zrezygnowano z rozgrywania meczu o trzecie miejsce – obie przegrane drużyny w półfinałach otrzymują brązowe medale.

www.betfan.pl/bonusy-na-start
200% za wpłatę do tego pakiet bonusów powitalnych

 

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej miały odbyć się w 2020 roku jednak ze względu na pandemie koronawirusa turniej został przełożony na przyszły rok. Co ciekawe to będą pierwsze mistrzostwa, które nie mają jednego gospodarza. Mecze będę się odbywać w 12 miastach 12 państw, a reprezentacje tych państw nie będą miały zapewnionego awansu do Mistrzostw.

 

TYPY NA ME W PIŁCE NOŻNEJ

 

Historia ME w piłce nożnej

Historia polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy nie jest zbyt długa. Nasza drużyna zadebiutowała tam w 2008 roku, jednak jako debiutanci nie udało nam się wyjść z grupy, zajmując trzecie miejsce.

W 2012 roku Polska wraz z Ukrainą była gospodarzem turnieju, co zapewniło nam udział jako współgospodarzom.

Niestety, wypadliśmy jeszcze gorzej niż cztery lata wcześniej, nie wydostając się z grupy i zajmując ostatnie miejsce. W 2016 roku osiągnęliśmy nasz najlepszy dotychczasowy wynik. Przeszliśmy do ćwierćfinału po świetnej grze, jednak odpadliśmy po rzutach karnych w meczu z Portugalią, która ostatecznie wygrała cały turniej.

Najwięcej zwycięstw na Mistrzostwach Europy mają Hiszpania i Niemcy/RFN, które zdobyły po trzy mistrzostwa. Francja zajmuje drugie miejsce z dwoma tytułami na koncie. Po jednym zwycięstwie na tym turnieju mają ZSRR, Włochy, Czechy/Czechosłowacja, Holandia, Dania, Grecja i Portugalia.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej są turniejem o specyficznym charakterze. Zdobywca złotego medalu zawsze musi brać udział w eliminacjach kolejnych mistrzostw, chyba że jest również zwycięzcą mistrzostw świata, wtedy automatycznie kwalifikuje się do następnej edycji.

Jedynie Hiszpania zdołała obronić tytuł mistrza Europy. Wygrali oni mistrzostwa w 2008 i 2012 roku, a co ciekawe, w 2010 roku zdobyli również tytuł mistrza świata, co czyni ich jedyną drużyną w historii, która w ciągu czterech lat zdobyła trzy najważniejsze tytuły mistrzowskie w piłce reprezentacyjnej. Również trzy razy tytuł mistrza Europy zdobył gospodarz turnieju, miało to miejsce w 1964, 1968 i 1984 roku.

Rekordzistą pod względem strzelonych bramek na jednym turnieju jest Michel Platini, który w 1984 roku zdobył 9 goli we Francji, swoim ojczystym kraju. System rozgrywek mistrzostw Europy składa się z dwóch części. Najpierw odbywają się eliminacje, w których biorą udział wszystkie reprezentacje należące do UEFA, czyli 55 państw. Kwalifikacje odbywają się dwa lata przed głównym turniejem.

Następnie rozgrywany jest właściwy turniej, który od roku 2016 składa się z 24 drużyn. Do tej pory gospodarze turnieju mieli pewną kwalifikację, ale od następnych mistrzostw każda drużyna musi się zakwalifikować. Reprezentacja Niemiec ma najwięcej występów na mistrzostwach Europy, aż 12, jednak wliczono tam również występy RFN.

Drugie miejsce pod względem liczby występów przypadło Rosji, 11, wliczając również występy ZSRR. Trzecie miejsce zajmuje Hiszpania. W tabeli wszech czasów również prowadzą Niemcy, zdobywając 81 punktów. Drugie miejsce należy do Hiszpanii z 64 punktami, a na trzecim miejscu są Francja i Portugalia z 63 punktami.

blank