Kto wymyślił piłkę nożną (historia piłki nożnej)

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale historia piłki nożnej jest długa i interesująca. Źródła sugerują, że sport ten został po raz pierwszy wprowadzony w Anglii już w 1170 r., a jego relacja opisuje młodzież udającą się na boisko w celu „gry w piłkę”.

Nie jest jasne kto wymyślił piłkę nożną, ale aspekty tej gry sięgają nawet do II i III wieku p.n.e. w Chinach.

Źródła zaczerpnięte z podręczników wojskowych w tamtym czasie opisują ćwiczenie zwane Tsu ’Chu, w którym przeciwnicy używali skórzanej piłki wypełnionej piórami i włosami. Celem było umieszczenie piłki w małej siatce przymocowanej do bambusowych lasek, jednocześnie broniąc się przed atakami. Odmiany tej gry są również udokumentowane w społeczeństwie egipskim i greckim, udowadniając, że sport ma długą tradycję w historii.

Historia piłki nożnej w Anglii

W porównaniu z chińską wersją samej piłki nożnej, nie wiemy kto wymyślił piłkę nożną w Anglii, ale jej odpowiednik został wykonany przy użyciu nadmuchanego pęcherza zwierzęcego.

Historia piłki nożnej w Anglii pokazuje, że jej atrakcyjność rosła do tego stopnia, że w XIII wieku jej popularność stała się kością niezgody Edwarda II. Król coraz bardziej martwił się, że piłka nożna odwraca uwagę ludzi od uprawiania łucznictwa w czasie, gdy przygotowywał się do wojny ze Szkocją.

Rozwiązaniem tego problemu było nałożenie zakazu na wszystkich grających w piłkę nożną. Miał to być pierwszy z wielu zakazów wprowadzonych przez czołowe postacie, takie jak Edward III, Henryk IV czy Oliver Cromwell.

Niemniej jednak piłka nożna odrodziła się i nadal zyskiwała na popularności, szczególnie wśród klas pracujących, które postrzegały tę grę jako okazję do nawiązania kontaktów towarzyskich z ludźmi z podobnych środowisk. Te mecze jednak nie zawsze kończyły się w cywilizowany sposób z ograniczonymi zasadami i bez sędziów w tym czasie, gracze często stawali się agresywni.

Bicie lub uderzanie graczy z drużyny przeciwnej było akceptowalne. Liczba gracza również wahała się w niektórych okolicznościach do nawet 1000 osób w jednym czasie, więc nie było zaskakujące, że mecze piłki nożnej często wymykały się spod kontroli.

Atrakcyjność piłki nożnej

Atrakcyjność futbolu przekroczyła podziały klasowe, stając się niezwykle popularną w szkołach publicznych w XVIII wieku. Stworzyło to kontekst dla określonych reguł, które miały zostać stworzone dla gry. Na spotkaniu w Cambridge w 1848 r. ustalono zasady określające rzuty od bramki, rzuty i prawa bramkarzy, z których wszystkie są nadal uwzględnione. Te małe kroki utorowały drogę do powstania klubów piłkarskich oraz krajowych i międzynarodowych meczów i mistrzostw.

Brytyjczycy w historii piłki nożnej mieli również duży wpływ na rozpowszechnianiu tej gry na całym świecie. Pierwszy w historii mecz zarejestrowany poza Europą miał miejsce w Argentynie w 1867 roku, prowadzony przez kilku Anglików pracujących wówczas za granicą.

Chociaż piłkę nożną uważano za sport męski, nie grali w nią wyłącznie mężczyźni; kobiety są zaangażowane w historię piłki nożnej od końca XIX wieku. Stało się to coraz bardziej popularne podczas I wojny światowej, kiedy kobiety podjęły się pracy tradycyjnie wykonywanej przez mężczyzn. Osoby pracujące w przemyśle regularnie spotykały się, aby się grać bawić.

Kobieca drużyna z Preston była jedną z pierwszych, które rywalizowały w międzynarodowym meczu z Paryżem. Po I wojnie światowej Związek Piłki Nożnej wydał krótki zakaz, który uznał kobiecy futbol za nieodpowiedni. Jednak powstanie Angielskiej Federacji Kobiet doprowadziło ostatecznie do zniesienia zakazu w 1971 roku. Od tego czasu kobieca piłka nożna rozwija się w Wielkiej Brytanii i za granicą.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

Niektóre z największych klubów piłkarskich w historii piłki nożnej z Anglii, takie jak Arsenal, Everton i Chelsea, mają drużyny żeńskie, które rywalizują u siebie i na arenie międzynarodowej.

Piłka nożna stała się bardzo lubianą częścią brytyjskiej kultury i odegrała kluczową rolę w powodowaniu zmian. Prawdopodobnie najdziwniejszy mecz miał miejsce podczas I wojny światowej, okresu historii uosabiającego rozlew krwi i masową śmierć. W wigilię Bożego Narodzenia 1914 roku, słysząc kolędy niemieckie wojska, obie strony wyszły na ziemię niczyją i rozegrały mecz piłki nożnej.

Choć nie wiadomo, kto wygrał tego dnia, był to jedyny okres w okopach, w którym ustał ostrzał artyleryjski. Rozejm bożonarodzeniowy z 1914 roku podkreśla wpływ piłki nożnej w tym kraju, a nawet na świecie, i pomaga wyjaśnić, dlaczego jest to ulubiona rozrywka narodu.

Ciemna karta historii piłki nożnej

Piłka nożna była również pogrążona zarówno w tragedii, jak i kontrowersjach, o czym świadczy katastrofa na Hillsborough z 1989 roku, w której zginęło 96 osób. W innym incydencie, określanym jako katastrofa na stadionie Heysel (1985), duża grupa kibiców Liverpoolu złamała ogrodzenie oddzielające ich od kibiców Juventusu; wynikająca z tego śmierć 32 osób doprowadziła do tego, że angielskie kluby piłkarskie zostały wykluczone przez UEFA ze wszystkich rozgrywek europejskich do wczesnych lat 90-tych, a wielu kibiców Liverpoolu zostało oskarżonych o zabójstwo.

Mistrzostwa Świata 2010 w RPA były przełomowym momentem dla narodu, który do 1994 roku znajdował się pod rządami apartheidu. Mieliśmy nadzieję, że największe wydarzenie sportowe na świecie przyniesie dobrobyt krajowi gospodarzowi i pokaże reszcie świata inną stronę Afryki. Historia piłki nożnej z pewnością przeszła długą drogę od swoich skromnych początków setki lat temu.

blank