Piramida żywienia


Obecnie moda na zdrowy styl życia jest powszechna. Wielu ludzi chce być zdrowych i mieć atrakcyjną sylwetkę, ale niewielu wie dokładnie, jakie zachowania i dieta są potrzebne, aby to osiągnąć. Na szczęście, piramida żywieniowa może nam pomóc.

Jest to popularny przewodnik, który wskazuje, jak zorganizować nasze życie w sposób zdrowy. Piramida żywieniowa przedstawia graficznie elementy, które mają wpływ na nasze zdrowie, od najważniejszych do tych, które powinniśmy ograniczać.

W Polsce odpowiedzialny za wydawanie piramidy jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Specjaliści w dziedzinie żywienia dbają o jej aktualizację, więc możemy być pewni, że stosując się do zasad przedstawionych w piramidzie, zapewnimy naszemu organizmowi to, co najlepsze.

Piramida żywienie: Jak ją odczytywać?

Aby korzystać z piramidy żywieniowej w odpowiedni sposób, musimy wiedzieć, jak na nią patrzeć.

Prostota piramidy żywieniowej sprawia, że jest ona doskonałą wskazówką dla każdego. Zasada jest taka, że ​​najniższe poziomy stanowią podstawę, na której powinniśmy opierać nasze codzienne decyzje żywieniowe.

Im wyższy poziom, tym mniej powinniśmy spożywać produktów, które tam są przedstawione. Należy jednak pamiętać, że zdrowa dieta składa się z 4-5 posiłków dziennie. Piramida ma nam pokazać, ile z określonych składników powinniśmy stosować w porównaniu do pozostałych.

Podstawa – sport, warzywa i owoce

Najniższy poziom w hierarchii żywienia odzwierciedla aktywność fizyczną. Bez odpowiedniej ilości ruchu nasze ciało nie będzie w stanie działać prawidłowo. Poprzez uprawianie sportu nie tylko troszczymy się o nasz metabolizm i atrakcyjną sylwetkę, ale również możemy pozbyć się stresu i naładować nasze ciało pozytywną energią. Zaleca się szczególnie aktywność na świeżym powietrzu, co pomaga w dostarczeniu organizmowi tlenu.


Kolejne etapy dotyczą już kwestii codziennego odżywiania się. Podstawą w tworzeniu planu posiłków są owoce i warzywa. Bogate w niezbędne składniki odżywcze i niskokaloryczne, powinny być spożywane w dużych ilościach – potrawy składające się z tych składników powinny stanowić co najmniej połowę codziennej diety.

Należy jednak zachować równowagę – ze względu na wysoki poziom cukru w owocach, lepiej skupić się głównie na warzywach. Warto komponować codzienną porcję warzywno-owocową w proporcji: 3/4 warzyw i 1/4 owoców.

Środek – produkty zbożowe i nabiał

Na kolejnym, wyższym poziomie piramidy żywieniowej znajdują się produkty zbożowe. Specjaliści zalecają regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych.

Dlatego warto wybierać ciemne pieczywo, płatki zbożowe i mąkę razową, ponieważ są one zdrowsze niż białe pieczywo i pomagają w utracie kalorii. Produkty pełnoziarniste są bogate w korzystne składniki odżywcze, mają wysoką zawartość błonnika i dają uczucie sytości na dłużej.

Przechodząc na kolejny poziom piramidy, znajdują się produkty mleczne. Ważne jest, aby wybierać jak najprostsze rozwiązania. Spożywanie gotowych jogurtów owocowych lub smakowych kefirów może prowadzić do spożycia dużej ilości cukru.

Lepszym pomysłem jest wykorzystanie naturalnego jogurtu i dodanie do niego własnych owoców.

Szczyt piramidy żywienia, czyli co ograniczyć

Przedostatnią warstwą piramidy żywieniowej są różne rodzaje mięsa, które często spożywamy w nadmiarze.

Konieczne jest zdecydowane ograniczenie spożycia czerwonego mięsa. Zamiast tego, warto włączyć do codziennej diety ryby, jaja i nasiona strączkowe. Są one świetnym źródłem białka i pomagają ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych.

To właśnie tłuszcze zajmują niechciany szczyt piramidy żywieniowej. Nie należy ich unikać za wszelką cenę, ponieważ są one składnikiem racjonalnej i zrównoważonej diety.

Jednak ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj spożywanych tłuszczów. Dla dobra zdrowia, należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je tłuszczami roślinnymi, takimi jak oliwa czy olej rzepakowy. Należy również pamiętać o wysokiej kaloryczności tłuszczów, dlatego ich udział w jadłospisie powinien być ograniczony.

blank