Najwięcej meczów w Ekstraklasie

Kibice cały czas emocjonują się startem kolejnych rozgrywek Ekstraklasy piłki nożnej w Polsce. Dlatego warto znać coś niecoś z jej historii i warto na przykład zastanowić się które drużyny piłkarskie mają rozegranych dotychczas najwięcej meczów w Ekstraklasie. O ile w górnej dziesiątce znajduje się wiele znanych klubów, to bilans kolejnych miejsc może zaskakiwać!

Mistrz Polski na pierwszym miejscu

Rozgrywki najważniejszej ligi piłkarskiej w Polsce odbywają się już od 1927 roku. Od tego czasu wzięło w niej udział 85 drużyn z różnych miejsc Polski. Miejsce aktualnego Mistrza Polski, czyli Legii Warszawa nie jest akurat wielkim zaskoczeniem.

Stołeczna drużyna wystąpiła w 84 sezonach na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Do tej pory licznik „Legionistów” zatrzymał się na 2303 meczach rozegranych w ramach najwyższej ligi. Legia posiada najwięcej meczów w Ekstraklasie, a druga Wisła Kraków nie jest nawet blisko Warszawiaków.

Klub z Krakowa zagrał do tej pory w 2168 meczach. Magiczną barierę 2000 meczów przekracza jeszcze tylko jedynie trzynastokrotny Mistrz Polski, Ruch Chorzów. Te trzy drużyny zgromadziły najwięcej meczów w Ekstraklasie, a różnica między nimi, a kolejnymi klubami w klasyfikacji jest całkiem spora.

Zabrze, Łódź czy Poznań? Kto z nich ma najwięcej meczów w Ekstraklasie?

Zaszczytne czwarte miejsce przypada drużynie Górnika Zabrze. Dotychczas zagrała ona w 1816 meczach. Na kolejnym miejscu znajduje się ŁKS Łódź i Lech Poznań, z dorobkiem kolejno: 1757 i 1721 występów. Pierwszą dziesiątkę uzupełnia jeszcze Pogoń Szczecin (1417 meczów), Śląsk Wrocław (1273 występów) oraz Widzew Łódź (1075 meczów). Ostatnim klubem, który zgromadził na swoim koncie więcej, niż 1000 meczów jest Cracovia.

Już w najbliższym sezonie dołączy do niej Zagłębie Lubin, które rozegrało do tej pory 996 meczów, a w najbliższym sezonie dołoży kolejne 30. Kto jeszcze jest wysoko w klasyfikacji, jeżeli chodzi o mniej oczywiste kluby? Całkiem sporo występów posiada Polonia Bytom. Śląski klub zagrał do tej pory w aż 892 meczach w Ekstraklasie. Także bytomskie Szombierki zagrały meczów nieco mniej – bo 702.

Zaskakujące miejsca w tabeli występów w Ekstraklasie

Gwardia Warszawa, która ostatni raz w Ekstraklasie zagrała w 1983 roku cały czas jest wyżej, niż chociażby Jagiellonia Białystok czy Arka Gdynia. Sporo meczów ma także Stal Mielec (738), która w tym nadchodzącym sezonie wróci do Ekstraklasy po 24 latach rozłąki.

Najmniej z tegorocznych Ekstraklasowiczów występów w lidze ma Podbeskidzie Bielsko-Biała (171) oraz Raków Częstochowa (173). Te dwie drużyny z województwa śląskiego wciąż wyprzedza chociażby Górnik Wałbrzych, AKS Chorzów, Pogoń Lwów czy Amica Wronki.

Kto z piłkarzy najwięcej razy zagrał w czołowej polskiej lidze? Sprawdźmy to!

Najwięcej meczów w Ekstraklasie, jeżeli chodzi o poszczególnych piłkarzy, zgromadził Łukasz Surma. Wychowanek Wisły Kraków na boiskach najwyższej polskiej ligi pojawił się aż 559 razy. W czasie swojej kariery w Ekstraklasie bronił barw wspomnianej Wisły, ale i również Ruchu Chorzów, Legii Warszawa czy Lechii Gdańsk.

Drugie miejsce w klasyfikacji piłkarzy zajmuje Marcin Malinowski. Wystąpił on w ponad stu meczach mniej, niż Łukasz Surma. Reprezentant Odry Wodzisław Śląski i Ruchu Chorzów wybiegł na 458 meczów.

Najniższe miejsce na podium przypada Markowi Chojnackiemu. Łódzki piłkarz bronił barw ŁKS-u Łódź aż 452-krotnie.

Na dalszych miejscach w klasyfikacji, określającej najwięcej meczów w Ekstraklasie, znajdują się następujący piłkarze:

Arkadiusz Głowacki (reprezentant Lecha Poznań oraz Wisły Kraków),

Dariusz Gęsior (który grał na najwyższym poziomie w aż 6 klubach piłkarskich – Ruch Chorzów, Widzew Łódź, Pogoń Szczecin, Amica Wronki, Wisła Płock, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski),

Łukasz Madej (który grał w 7 klubach – ŁKS Łódź, Ruch Chorzów, Lech Poznań, Górnik Łęczna, Śląsk Wrocław, GKS Bełchatów, Górnik Zabrze),

Janusz Jojko (Ruch Chorzów, GKS Katowice, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) oraz

Marek Zieńczuk (Amica Wronki, Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Ruch Chorzów).

Tylko ci piłkarze zagrali w ponad 400 meczach na boiskach Ekstraklasy i znajdują się w tym wąskim gronie piłkarzy którzy rozegrali najwięcej meczów w Ekstraklasie.

Jeśli lubisz obstawiać Ekstraklasę to zapraszamy na obstawianie.net/obstawianie-meczy-ekstraklasy.html

blank