Zasady gry w piłkę nożną

Piłka nożna, znana również jako futbol, to jedna z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych gier na świecie. Gra ta, oprócz bycia emocjonującą i wciągającą, jest również bardzo prosta do zrozumienia i uczenia się. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zasadom piłki nożnej, które powinien znać każdy, kto chce grać lub po prostu zrozumieć tę grę.

Historia piłki nożnej

Piłka nożna powstała w Anglii w połowie XIX wieku. Wówczas była to gra wyłącznie amatorska, rozgrywana wśród studentów. W 1863 roku powstał pierwszy związek piłkarski – The Football Association, który ustalił podstawowe zasady gry. Wkrótce piłka nożna zaczęła zyskiwać popularność i stała się sportem zawodowym. Obecnie piłka nożna to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie, a jej najważniejsze rozgrywki, takie jak Mistrzostwa Świata czy Liga Mistrzów, przyciągają miliony widzów z całego świata.

Liczba zawodników

Piłka nożna jest grą drużynową, która jest grana między dwoma drużynami po jedenaście graczy. Jednym z nich jest bramkarz, który ma za zadanie chronić bramkę przed strzałami przeciwnika, a pozostałych dziesięciu to pola gracze.

Odbierz kod promocyjny SUPERBET
Dla każdego 3754 zł na start w bonusach! Cashback i za wpłatę

Rozpoczęcie gry

Gra w piłkę nożną zaczyna się od rozpoczęcia gry. W tym celu jedna drużyna wykonuje rzut monetą, aby wybrać stronę boiska, którą będzie atakować. Druga drużyna wykonuje pierwszy rzut z miejsca wyznaczonego na środku boiska. Piłka musi być uderzona stopą, a po jej wykonaniu może być ona odbita przez dowolnego zawodnika.

Wielkość boiska do piłki nożnej

W piłce nożnej gra się na prostokątnym boisku o długości między 100 a 110 metrów i szerokości między 64 a 75 metrów.

W skrócie podstawowe zasady gry w piłkę nożną:

1. Liczba zawodników – każda drużyna może mieć na boisku jednocześnie 11 zawodników, w tym jeden bramkarz.
  2. Celem gry jest zdobycie większej liczby goli niż przeciwnik w ciągu 90 minut gry (2 połowy po 45 minut).
  3. Piłka nożna rozpoczyna się od uderzenia piłki przez jednego z zawodników z drużyny rozpoczynającej z miejsca wyznaczonego na środku boiska.
  4. Gra trwa zwykle 90 minut (dwie połowy po 45 minut) z przerwą po pierwszej połowie.
  5. Zawodnicy nie mogą używać rąk ani ramion do dotykania piłki (poza bramkarzem w swojej strzeżonej przestrzeni).
  6. Sędzia może zatrzymać grę i przyznać rzut wolny, rzut karny lub rzut rożny w przypadku naruszenia zasad gry przez któregoś z zawodników.
  7. Gra kończy się, gdy jedna z drużyn zdobędzie więcej goli niż przeciwnik lub gdy wynik jest remis.
  8. W przypadku remisu w meczu, wynik może zostać zmieniony przez dogrywkę lub serię rzutów karnych, jeśli to przewiduje regulamin rozgrywek.
  9. W przypadku ciężkiego naruszenia zasad gry, sędzia może ukarać zawodnika żółtą lub czerwoną kartką, co może skutkować wykluczeniem z dalszej gry.