Najpopularniejsze gry o piłce nożnej

Piłka nożna, bez wątpienia najpopularniejsza dyscyplina sportowa świata, której początki sięgają XVIII w., w którym to okresie powstał pierwszy zarejestrowany klub piłkarski świata –  Sheffield Football Club.

Dyscyplina ta rozwinęła się do takiego stopnia, że nie ma kraju na świecie, który nie miałby chociaż jednej piłkarskiej ligi. Każdy klub piłkarski świata podlega danej federacji piłkarskiej tak jak np.: FIFA(ogólnoświatowa federacja piłki nożnej), CONMEBOL (południowoamerykańska federacja piłki nożnej) lub UEFA (europejska federacja piłki nożnej) co pozwala tym klubom walczyć o puchary kontynentalne oraz o klubowe mistrzostwo świata.

Odbierz kod promocyjny SUPERBET
Dla każdego 3754 zł na start w bonusach! Cashback i za wpłatę

 

Najlepsze gry piłkarskie

Piłka nożna to bez wątpienia dobry materiał na grę wideo. Pierwszą grą poświęconej głównie piłce nożnej jest „Football” z 1972r. Gra ta wyszła tylko na konsole Magnavox Odyssey. Kolejną dobrą próbą stworzenia gry piłkarskiej popisało się studio Atari z ich „Pele’s Soccer” z 1980r.

Tytuł ten był prawdziwym hitem w tamtych czasach, gracze byli zachwyceni – przecież reklamował ją sam Pele :). Z biegiem czasu wielki hit stał się bardziej dobrym wspomnieniem, który dziś wygląda jak niskobudżetowy produkt stworzony na urządzenia mobilne niskiej półki.

Kolejnym tytułem wartym uwagi jest „NASL Soccer” z 1982r., który również powstał na konsole Atari. Gra ta wprowadzała jako pierwsza widok z trybun, co kompletnie zmieniało gameplay. Grą, która wprowadzała jakiekolwiek zmiany w grafice był „International Soccer” wydany w 1983r. na Commodore 64. Ów tytuł zapoczątkował erę gier piłkarskich na komputerach ośmiobitowych. Przez dekadę gracze mogli zachwycać sie piłkarskim światem w wydaniu elektronicznym na Commodore, poprze tytuły takie jak:

  • MicroProse Soccer” (w grze tej rozgrywka była prezentowana z lotu ptaka),
  • Kick Off„,
  • seria „Match Day„,
  • gry wykorzystujące wizerunek klubów piłkarskich np.: „Liverpool: The Computer Game” lub „Manchester United Europe„,
  • gry, które bazowały na prawdziwych rozgrywkach np.: „World Cup Soccer: Italia 90” lub „World Cup Carnival: Mexico ’86„.

W erze komputerów 16bitowych powstały dwie gry, które mogą być idealnym odzwierciedleniem gier piłkarskich tamtej epoki: „Kick Off” oraz „Sensible Soccer„.

Seria „Kick Off” wprowadzała ogrom zmian w świecie symulatorów piłki nożnej, chociażby AI korzystających z wszelakich taktyk oraz atrybuty, które wpływały na umiejętności danego piłkarza. Gra „Sensible Soccer” podchodziła trochę inaczej do tego tematu, tytuł ten był bardziej grą zręcznościowa opartą o piłkarski świat. Pozwalała na podkręcenie futbolówki podczas lotu.

Fifa rządzi!

Pierwsza odsłona kultowej serii „FIFA” została wydana w 1993r., nosiła tytuł „FIFA International Soccer” i została wydana na Sega Genesis, a w późniejszych latach na szereg innych platform. Gra ta przedstawiała mecz piłkarski w sposób bardziej realistyczny, co pokazywało, że twórcy szukali nowych sposobów na zebranie jak największej ilości fanów.

Oczywiście z biegiem czasu oraz rozwojem technologicznym zmieniała się również grafika gier piłkarskich. Pierwszą grą, która postawiła na modele wykonane w 3D była „Virtua Striker„.

Premiera tej gry była swego rodzaju „kamieniem milowym” w rozwoju gier piłkarskich oraz prekursorem aktualnych tytułów.

W 1996r. powstała pierwsza odsłona, wszystkim nam znanej, „fify” w 3D. „FIFA 96: Virtual Soccer„, bo o niej mowa, jest pierwszym tytułem z całego cyklu numerycznego fify.

Electronic Arts kontynuowało cykl fify co rok i na tym moglibyśmy zakończyć naszą historie o grach piłkarskich gdyby nie…. japońskie Konami i ich „Pro Evolution Soccer” (PES) wydane w 2001r. Od tamtego wydarzenia są to jedyne pełnoprawne gry piłkarskie, które walczą o miano tej najlepszej.

PES przez dłuższy czas był o wiele lepszy od Fify pod względem trybu kariery lub licencji, aż do 2018 roku kiedy to EA wykupiło licencje do Ligi Mistrzów oraz usprawniło „Tryb Kariery”. Gracze dzielą się pomiędzy wyznawców Fify oraz PES’a, ale to jednak produkt od „Elektryków z Kalifornii” wydaje się być tym najlepszym i najpopularniejszym.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

blank