MŚ w piłce nożnej – historia, typy, prognozy

Mistrzostwa świata w piłce nożnej są dla wielu ludzi największym i najbardziej prestiżowym turniejem piłkarskim. Inaczej nazywane są również mundialem lub Pucharem Świata i odbywają się co 4 lata.

Dotychczas rozegranych zostało 21 edycji mś w piłce nożnej, zorganizowanych przez FIFA. W każdej z nich rywalizujące ze sobą zespoły dostarczyły dla widzów wielu niezapomnianych momentów, które na zawsze zapisały się w historii. Dla wszystkich miłośników futbolu, poniżej znajduje się krótkie streszczenie historii mistrzostw świata w piłce nożnej wraz z udziałem w niej reprezentacji Polski.

Historia mistrzostw świata w piłce nożnej

W 1930 roku rozegrana została w Urugwaju pierwsza edycja mistrzostw świata w piłce nożnej. Zwyciężyła go drużyna gospodarzy, która w tamtym momencie była jedną z najsilniejszych ekip na świecie. Pokonała ona w finale Argentynę 4:2.

https://www.efortuna.pl/promocje
30 zł za rejestrację i 300 zł zakład bez ryzyka

 

W turnieju udział wzięło 13 reprezentacji narodowych. Pierwszą bramkę w historii mistrzostw świata w piłce nożnej zdobył francuski napastnik Lucien Laurent, który przyczynił się do pokonania Meksyku 4:1. Dużym problemem w tamtym momencie dla rozgrywek mundialu była kwestia podróży międzykontynentalnych. Dlatego na dwa następne turnieje, które odbyły się w Europie, nie przyleciały niektóre reprezentacje z Ameryki Południowej. Jedynym państwem z tego kontynentu, które wzięło udział w obu tych edycjach była Brazylia.

Kolejne dwie edycje MŚ w piłce nożnej nie odbyły się z powodu II wojny światowej. Następny Puchar Świata został zorganizowany w 1950 roku w Brazylii i był pierwszym, w którym udział wzięli Brytyjczycy, którzy kilkadziesiąt lat wcześniej zrezygnowali ze współpracy z FIFA, co było skutkiem braku chęci gry z krajami, z którymi Wielka Brytania była w konflikcie. 4 edycję turnieju wygrał po raz drugi Urugwaj, który w niesamowitym finale rozprawił się z Brazylią 2:1, a mecz ten zaczęto później nazywać ”Maracanaco”.

W ciągu kolejnych lat MŚ w piłce nożnej były rozgrywane nieprzerwanie co 4 lata. W tym czasie zmieniały się zasady turnieju, ilość przyznawanych nagród, a także liczba drużyn, biorących udział w mundialu. Do 1978 roku w Mistrzostwach Świata brało udział 16 reprezentacji, natomiast 4 lata później ich ilość została powiększona do 24 drużyn.

Do kolejnego zwiększenia ilości uczestników doszło w 1998 roku, kiedy w rozgrywkach, wystąpiły 32 reprezentacje. Grono uczestników zostanie ponownie zwiększone na mundialu w 2026 roku, który zostanie rozegrany w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Udział w nim weźmie 48 drużyn. Ostatnia dotychczas edycja mś w piłce nożnej odbyła się w 2018 roku w Rosji. Złoty medal zdobyła reprezentacja Francji, która w finale pokonała reprezentację Chorwacjii 4:2. Trzecie miejsce zajęła Belgia, która w meczu o 3 miejsce rozprawiła się z Anglią 2:0.

W całej historii mistrzostw świata w piłce nożnej najwięcej razy wygrywała Brazylia, która robiła to aż pięciokrotnie, a poza tym, uczestniczyła jako jedyna we wszystkich edycjach mundialu.

Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata

W całej historii mistrzostw świata w piłce nożnej reprezentacja Polski uczestniczyła w 8 jej edycjach. Po raz pierwszy było to w 1938 roku we Francji. Biało-czerwoni odpadli jednak w 1/8 finału. Na kolejny udziału Polaków na mundialu trzeba było czekać, aż do 1974 roku.

Drużyna, prowadzona przez wybitnego, polskiego trenera zajęła historyczne 3 miejsce w turnieju, a poza tym polski napastnik, Grzegorz Lato został królem strzelców owych mistrzostw. Polska dokonała tego, pokonując Brazylię 1:0. Cztery lata później Polsce poszło gorzej, gdyż doszła do II rundy grupowej, gdzie przegrała z Brazylią 1:3. W 1982 roku w Hiszpanii udało się powtórzyć historyczny sukces i ponownie zająć 3 miejsce.

Trenerem biało-czerwonych był wtedy Antoni Piechniczek. Polska wywalczyła sobie brązowy medal po pokonaniu reprezentacji Francji 3:2. Dalej było już jednak tylko gorzej, a ostatnie trzy występy reprezentacja Polski kończyła na fazie grupowej. Na ostatnim mundialu w Rosji, Polska mierzyła się z Senegalem, Kolumbią oraz Japonią. Dwa pierwsze mecze przegrała, natomiast udało jej się wygrać 1:0 z reprezentacją Japonii.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

Typy na MŚ w piłce nożnej

Prognozy dotyczące Mistrzostw Świata w piłce nożnej znajdziesz na stronie www.obstawianie.net

blank