Co to jest spalony w piłce nożnej

Piłka nożna jak określił to kiedy papież Jan Paweł II to najważniejsza z najmniej ważnych rzeczy. To najpopularniejszy sport na świecie, z którym niemal każdy człowiek, w każdym zakątku świata miał kiedyś do czynienia.

To wielomilionowe widowiska przy okazji Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Pucharu Narodów Afryka i innych międzynarodowych rozgrywek, jak również podczas klubowych starć. To w końcu wielki rynek pracy i biznesu, gdzie przewijają się sumy pieniędzy takie, że mogą przyprawić przeciętnego człowieka o zawrót głowy.

W niniejszym artykule zostanie przedstawiony podstawowy opis gry w piłkę nożną. Wyjaśniony zostanie też odwieczny problem wielu osób, którzy mniej pasjonują się wydarzeniami piłkarskimi, czyli odpowiedź na pytanie, co to jest spalony w piłce nożnej?

Piłka nożna

Gra w piłkę nożną to zawody, które rozgrywane są na stadionach sportowych. W najpopularniejszej odmianie tej dyscypliny mierzą się przeciwko sobie dwie drużyny składające się z 11 zawodników. Wśród piłkarzy wyróżniamy bramkarza, który charakteryzuje się wyróżniającym strojem, który różni się od pozostałych zawodników jego drużyny.

Pozostałych dziesięciu to piłkarze z pola, których dzielimy na obrońców, pomocników oraz napastników. W obecnych czasach opis gry w piłkę nożną, w punkcie dotyczącym ustawienia zawodników jest bardziej skomplikowany do prostego wyjaśnienia, gdyż większość zawodników jest na tyle dobrze wyszkolona technicznie i taktycznie, że jest w stanie grać na kilku pozycjach i wykonywać różne założenia swojego trenera.

Kiedyś podział na zawodników atakujących i broniących był dużo bardziej widoczny.

Mecz piłkarski trwa 90 minut i podzielony jest on na dwie połowy, z których każda trwa 45 minut. Sędzia na podstawie wymuszonych przerw w grze ma do dyspozycji czas doliczony w każdej połowie, a więc piłkarze po boisku biegają parę minut po wspomnianym czasie dłużej.

Opis gry w piłkę nożną powinien wskazać, kiedy dana drużyna przegrywa, a kiedy wygrywa. Otóż chodzi o to, żeby piłkę umieścić w bramce drużyny przeciwnej więcej razy, niż ta druga ekipa strzeli gola naszej drużynie. Gol, to właśnie umieszczenie piłki w siatce.

Na boisku jest sędzia główny, który ma do pomocy dwóch asystentów przy liniach bocznych boiska, którzy pilnują, czy dany zawodnik nie jest na pozycji spalonej. Co to jest spalony w piłce nożnej zostanie wyjaśnione później.

VAR i piłka nożna

Dodatkowo od kilku lat wprowadzany zostaje system VAR, a więc dodatkowi sędziowie, którzy śledzą spotkanie przy ekranie monitora i wspomagają sędziego głównego w kluczowych decyzjach, jak na przykład rzut karny, czy przyznanie czerwonej kartki.

LVBET rozdaje FREEBET za rejestrację
20 zł bez depozytu i dowodu + 2000 zł za wpłatę

 

Kartki w piłce nożnej są dwie, czerwona i żółta. Żółta to ostrzeżenie dla gracza, że w sytuacji, gdy w tym samym meczu otrzyma drugą żółtą,zostanie ukarany usunięciem z boiska, a jego zespół będzie kończył mecz w dziesięciu graczy.

Każdy trener ma do dyspozycji podczas spotkania możliwość rotacji składem, a więc wprowadzania piłkarzy, którzy mecz rozpoczęli na ławce rezerwowych. Jeszcze do niedawna limit obowiązujący stanowił, że można wykonać maksymalnie 3 zmiany, ale jednak w obecnych czasach związanych z pandemią, każda federacja krajowa piłkarska może wprowadzić dodatkowe dwie zmiany.

Spalony w piłce nożnej

Przejdźmy do kolejnego punktu, a więc odpowiedzi na pytanie, co to jest spalony w piłce nożnej? Jest to bowiem sytuacja, w której napastnik drużyny atakującej jest bliżej bramkarza drużyny przeciwnej, niż ostatni obrońca tejże ekipy piłkarskiej. Są od tego pewne wyjątki.

Otóż w przypadku rozgrywania akcji na własnej połowie, spalony nie obowiązuje i nie ma zastosowania.

Drugi wyjątek stanowi sytuacja, w której piłka przekroczyła zgodnie z przepisami linię obrony przeciwnika wraz z ich przeciwnikiem. Tutaj pozycję spalona wyznacza piłka, a więc trzeba pamiętać, że próbując ośmieszyć bramkarza podaniem do kolegi który ma pustą bramkę przed sobą nie podawać do przodu, bo będzie pozycja spalona.

Opis gry w piłkę nożną to mogłaby być niekończąca się opowieść z mniejszymi i większymi szczegółowymi. Najważniejsze jednak punktu zostały wspomniane i zaprezentowane jeśli chodzi o spalonego w meczu piłkarskim.

blank
blank