Taktyka w piłce nożnej. Wpływ taktyki i systemy gry.

taktyka w piłce nożnej

Miejsce i znaczenie taktyki w nowoczesnej piłce nożnej

Wszyscy trenerzy, którzy prowadzą zawodowe drużyny piłkarskie, muszą posiadać wiedzę z taktyki piłki nożnej. Powód? Biorąc pod uwagę niewielką różnicę drużyn w zakresie przygotowania fizycznego i technicznego, to właśnie przygotowanie taktyczne jest największą dysproporcją pomiędzy zespołami. Bez wątpienia strategia stała się kluczowym elementem w drodze do sukcesu sportowego. Dlatego nie wolno zlekceważyć roli taktyki w piłce nożnej.

Wpływ strategii w futbolu

Taktyka współczesnej piłki nożnej daje nam wiele możliwości. Dzięki niej możemy wpłynąć na styl gry naszej drużyny oraz wykorzystać słabe strony naszego przeciwnika. Często trenerzy dostosowują strategię zespołu właśnie do najbliższego oponenta, w przekonaniu, że może przyczynić się do odniesienia zwycięstwa. Poza tym taktyka poprawia organizację gry zespołu, zwiększa automatyzację działań w ofensywie i defensywie oraz polepsza pewność siebie piłkarzy. Wszystkie te zalety sprawiają, że przygotowanie taktyczne jest nieodłączną częścią piłki nożnej i spełnia bardzo ważną funkcję.

Podstawowe informacje na temat systemów gry

Każda drużyna piłkarska posiada własny system gry. Często różni się on jedynie w małych szczegółach, ale ile jest trenerów na świecie, tyle jest pomysłów na grę. Obecnie najczęściej występującymi systemami gry w piłce nożnej są: 1-4-4-2, 1-4-3-3, 1-3-5-2 i 1-4-2-3-1. Ten ostatni wykorzystuje Borussia Dortmund, czy Bayern Monachium i biorąc pod uwagę sukcesy obu drużyn na arenie międzynarodowej, stał się on najskuteczniejszy i najbardziej powszechny. Szczególnie zespół z Monachium, dzięki Guardioli, wykorzystał zalety stylu gry Barcelony i obecnie piłkarze w kolektywie są maszyną do wygrywania. W kolejnych postach dokładniej opiszę każdy z systemów gry.