Największe piłkarskie stadiony świata

Futbol opanował cały świat i stał się najpopularniejszą dyscypliną na całym globie. Mecze potrafią przyciągać na obiekt sportowy nawet kilkadziesiąt tysięcy widzów, o wielomilionowych liczbach przed telewizorami nie wspominając. Największą popularnością cieszą się Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, piłkarska Liga Mistrzów czy wybrane spotkania z czołowych lig świata, zlokalizowanych w Europie, a śledzonych np. w Azji. A gdzie się znajdują największe stadiony piłkarskie świata?

Największe piłkarskie stadiony świata

Największe stadiony piłkarskie świata rozrzucone są po kilku kontynentach. Przodują tutaj Azja, Europa oraz obie Ameryki. Oto lista 8 największych stadionów piłkarskich świata, biorąc pod uwagę liczbę miejsc siedzących (dane wg. Wikipedia.pl). Podane pojemności są po przeprowadzonych modernizacjach, gdyż wiele z tych obiektów miało kiedyś znacznie większe pojemności.

Stadion im. 1 Maja, Pjongjang, 150 000

Dyktatorskie zapędy w kraju, panujący głód, reżim i inne przykre sprawy nie przysłoniły posiadania największego piłkarskiego stadionu świata. Oddany 1989 roku do użytku obiekt jest miejscem spotkań reprezentacji Korei Północnej w piłce nożnej, a także odbywają się na nim parady oraz pokazy. Liczba 150 tysięcy miejsc siedzących może zaskakiwać, jednak stworzono go bardziej z myślą o propagandzie, niż rywalizacji sportowej.

betfan-bonus-na-start

Camp Nou, Barcelona, 99 354

Wśród czołowych stadionów świata jest Barcelońskie Camp Nou, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa klub FC Barcelona. Obiekt powstał w latach 50 ubiegłego wieku i jest jednym z najpiękniejszych stadionów świata. Zwiedzanie obiektu jest jedną z popularniejszych atrakcji w tym mieście, na którą decydują się odwiedzające je turyści. Miejsc siedzących jest 99 354, ale nieoficjalnie mówi się, że na obiekt da radę wejść nawet około 112 000 widzów.

Stadion Azadi, Teheran, 95 225

Reprezentacja wielomilionowego kraju, jakim jest Iran, ma naprawdę konkretny obiekt na swojej spotkania. Liczący 95 tysięcy miejsc siedzących, jest to największy stadion w kraju i całym regionie. Powstał w 1971 roki i początkowo mieścił ponad 120 tysięcy widzów. Liczbę zmniejszono po jego renowacji.

First National Bank Stadium, Johannesburg, 94 700

W Top 8 największych stadionów piłkarskich świata, znalazł się też przedstawiciel z Czarnego Lądu. To stadion z RPA, który w 2010 roku gościł finał Mistrzostw Świata 2010 (wygrany po dogrywce przez Hiszpanów). Obiekt powstał w latach 80. i początkowo mieścił około 80 tysięcy widzów, jednak przed wspomnianymi Mistrzostwami Świata rozbudowano go, zwiększając do obecnej pojemności.

Rose Bowl, Pasadena USA, 93 420

W Stanach królują obiektu do Futbolu Amerykańskiego, niejednokrotnie przekraczając barierę 100 tysięcy miejsc. Piłkarsko jest trochę skromniej i w USA największy będzie Rose Bowl w Pasadenie. Obiekt powstał w latach 20. ubiegłego wieku, gościł też finał Mistrzostw Świata w 1994 roku – wygrana Brazylii nad Włochami po rzutach karnych.

Stadion Wembley, Londyn, 90 000

Drugim przedstawicielem z Europy jest Nowy Wembley, budowany w latach 2003-2006 i oddany do użytku w 2007 roku. Stary stadion narodowy Anglików istniał przez 80 lat (1923-2003). Obecnie obiekt mieści 90 tysięcy widzów. Oprócz reprezentacji kraju, rozgrywane są tam spotkania finałowe Puchar Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej. To drugi największy stadion piłkarski w Europie.

Stadion Gelora Bung Karno, Dżakarta, 88 306

Gelora Bung Karno to wielofunkcyjny stadion w Dżakarcie, stolicy Indonezji. Swoje spotkania rozgrywa na nim zespól Persija Dżakarta. Obiekt liczący ponad 88 tysięcy miejsc siedzących powstał w latach 1960-62, a obecna pojemność jest efektem jego modernizacji przed rozgrywanym Pucharem Azji 2007, którego finał rozegrano właśnie na tym stadionie.

Stadion Narodowy Bukit Jalil, Kuala Lumpur, 87 411

Reprezentacja Malezji, mimo braku sukcesów na arenie międzynarodowej, rozgrywa swoje spotkania na potężnym obiekcie w Kuala Lumpur. Powstał w latach 1992-97 z myślą o Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998. Był również areną piłkarskiego turnieju Puchar Azji 2007.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

blank