Jakie są zasady awansu na ME 2024?

Piłkarskie ME 2024 w Niemczech zbliża się wielkimi krokami, a zasady awansu przykuwają uwagę fanów piłki nożnej. Zobaczmy, jak wygląda proces eliminacji, kto walczy o udział w turnieju finałowym i jakie grupy nas czekają.

Eliminacje ME 2024: Zasady

Turniej Euro 2024 otworzy swoje drzwi dla 24 drużyn. Jedno miejsce zarezerwowane jest dla gospodarza, Niemiec. Pozostałe 23 zespoły muszą wywalczyć sobie awans.

Większość, aż 20 drużyn, uzyska awans poprzez eliminacje Euro. Reprezentacje UEFA podzielone są na 10 grup od A do J, gdzie 7 grup liczy po 5 drużyn, a 3 po 6. Miejsca na Euro wywalczy łącznie 20 zespołów, które zajmą 1. i 2. miejsce w swoich grupach.

Rejestracja bez dowodu w STS.PL
100 zł bez ryzyka + 1500 zł za wpłaty

 

Reszta uczestników zostanie wyłoniona w barażach, gdzie kluczowe znaczenie mają wyniki Ligi Narodów. 12 drużyn, które nie awansowały z eliminacji, zmierzy się w barażach. Zwycięzcy grup w dywizjach A, B, C oraz kolejne najlepsze zespoły walczą o ostatnie trzy miejsca na Euro 2024.

Baraże o Euro 2024: Ostatnia szansa dla niektórych

Reprezentacje, które nie zdołały bezpośrednio awansować, mają jeszcze szansę w barażach. Polska także walczy o swoje miejsce na turnieju finałowym. 12 zespołów rywalizuje o zaledwie 3 miejsca, gdzie pierwsze pojedynki to półfinały, a potem finał określi triumfatorów.

Polska, po zajęciu trzeciego miejsca w grupie E, zmierzy się w półfinale baraży z Estonią. W przypadku zwycięstwa czeka ich potyczka z lepszym z duetu Walia-Finlandia.

Podział na Grupy i Forma Turnieju

Piłkarskie ME 2024 będzie turniejem 24 zespołów, o sześć więcej niż w poprzednich edycjach. Mamy już wylosowane grupy, a Polska trafi do grupy D, konkurując z Holandią, Austrią i Francją.

16 z 24 drużyn przechodzi z grup do fazy play-off. Oprócz dwóch najlepszych z każdej grupy, do kolejnej fazy awansują także cztery najlepsze spośród drużyn z trzecich miejsc, ustalanych na podstawie specjalnej tabeli.

Mamy też unikalne podejście do ustalania miejsc w przypadku równej liczby punktów. Tutaj liczy się bezpośredni pojedynek, a nie bilans bramek, jak to ma miejsce na mistrzostwach świata.

Euro 2024 zapowiada się emocjonująco! To kolejny etap, gdzie drużyny walczą o miano najlepszej w Europie. Ostatnie rozstrzygnięcia poznamy w marcu podczas baraży. Ale już teraz wiemy, że czeka nas fascynujący turniej w Niemczech, pełen piłkarskich emocji i niespodzianek!