Najpopularniejsze gry o piłce nożnej

Piłka nożna, niezaprzeczalnie najbardziej popularna dyscyplina sportowa na świecie, ma swoje początki sięgające XVIII wieku. W tym okresie powstał Sheffield Football Club, pierwszy zarejestrowany klub piłkarski na świecie.

Ta dyscyplina rozwinęła się tak bardzo, że żaden kraj na świecie nie jest pozbawiony przynajmniej jednej ligi piłkarskiej.

Każdy klub piłkarski jest podporządkowany danej federacji piłkarskiej, takiej jak FIFA (ogólnoświatowa federacja piłki nożnej), CONMEBOL (południowoamerykańska federacja piłki nożnej) lub UEFA (europejska federacja piłki nożnej).

Dzięki temu kluby te mają możliwość rywalizowania o puchary kontynentalne oraz o klubowe mistrzostwo świata.

Odbierz kod promocyjny SUPERBET
Dla każdego 3754 zł na start w bonusach! Cashback i za wpłatę

 

Najlepsze gry piłkarskie

Piłka nożna jest idealnym materiałem do tworzenia gier wideo. Pierwszą grą, która skupiła się głównie na piłce nożnej, było „Football” z 1972 roku, wydane tylko na konsolę Magnavox Odyssey.

Kolejnym udanym tytułem był „Pele’s Soccer” z 1980 roku, stworzony przez studio Atari. Ta gra stała się prawdziwym hitem tamtych czasów i gracze byli zachwyceni, zwłaszcza że reklamował ją sam Pele :). Jednak z upływem czasu, ta wielka gra zaczęła przypominać niskobudżetowy produkt dedykowany urządzeniom mobilnym niż doskonałą grę.

„NASL Soccer” z 1982 roku, również wydane na konsolę Atari, było kolejnym tytułem wartym uwagi. Ta gra wprowadziła widok z trybun, co całkowicie zmieniło sposób rozgrywki.

Pierwszą grą, która wprowadziła znaczące zmiany w grafice, był „International Soccer” wydany w 1983 roku na Commodore 64. Ten tytuł zapoczątkował erę gier piłkarskich na ośmiobitowych komputerach.

Przez dekadę gracze mogli cieszyć się elektronicznym światem piłki nożnej na Commodore, grając w takie tytuły jak:

  • MicroProse Soccer” (w grze tej rozgrywka była prezentowana z lotu ptaka),
  • Kick Off„,
  • seria „Match Day„,
  • gry wykorzystujące wizerunek klubów piłkarskich np.: „Liverpool: The Computer Game” lub „Manchester United Europe„,
  • gry, które bazowały na prawdziwych rozgrywkach np.: „World Cup Soccer: Italia 90” lub „World Cup Carnival: Mexico ’86„.

W erze komputerów 16bitowych powstały dwie gry, które mogą być idealnym odzwierciedleniem gier piłkarskich tamtej epoki: „Kick Off” oraz „Sensible Soccer„.

Seria „Kick Off” wprowadzała ogrom zmian w świecie symulatorów piłki nożnej, chociażby AI korzystających z wszelakich taktyk oraz atrybuty, które wpływały na umiejętności danego piłkarza. Gra „Sensible Soccer” podchodziła trochę inaczej do tego tematu, tytuł ten był bardziej grą zręcznościowa opartą o piłkarski świat. Pozwalała na podkręcenie futbolówki podczas lotu.

Fifa rządzi!

Pierwsza część kultowej serii „FIFA” została wydana w 1993 roku pod tytułem „FIFA International Soccer” na platformie Sega Genesis. Gra ta zaprezentowała bardziej realistyczny mecz piłki nożnej, co było próbą twórców zdobycia jak największej liczby fanów.

Oczywiście, wraz z postępem technologicznym, grafika gier piłkarskich również ewoluowała.

„Virtua Striker” była pierwszą grą, która wprowadziła modele w 3D, co było przełomem w rozwoju gier piłkarskich i zapowiedzią przyszłych tytułów. W 1996 roku ukazała się pierwsza trójwymiarowa część dobrze znanej nam serii „FIFA” – „FIFA 96: Virtual Soccer”.

Electronic Arts kontynuowało cykl „FIFA” co roku, co mogłoby zakończyć naszą historię o grach piłkarskich, gdyby nie japońska firma Konami i ich „Pro Evolution Soccer” (PES), która została wydana w 2001 roku. Od tamtego momentu „FIFA” i „PES” są jedynymi pełnoprawnymi grami piłkarskimi, które rywalizują o tytuł najlepszej.

Przez dłuższy czas „PES” był znacznie lepszy od „FIFY” pod względem trybu kariery i licencji, aż do 2018 roku, kiedy to EA nabyło prawa do Ligi Mistrzów i poprawiło tryb kariery. Gracze podzielają się między fanów „FIFY” a „PES-a”, jednak produkt od „Elektryków z Kalifornii” wydaje się być najlepszy i najbardziej popularny.

blank