Jakie są najdroższe transfery w piłce nożnej?


Bezkonkurencyjnym liderem w kontekście rekordowego transferu pozostaje Neymar, który w 2017 roku został nabyty przez Paris Saint-Germain za ogromne 222 miliony euro. Na drugiej pozycji uplasował się Kylian Mbappe, przechodząc również do PSG w 2018 roku za 180 milionów euro.

  1. Neymar (FC Barcelona -> Paris Saint-Germain, 2017) – 222 mln euro
  2. Kylian Mbappe (AS Monaco -> Paris Saint-Germain, 2018) – 180 mln euro
  3. Philippe Coutinho (Liverpool -> FC Barcelona, 2018) – 135 mln euro
  4. Joao Felix (Benfica -> Atletico Madryt, 2019) – 126 mln euro
  5. Jack Grealish (Aston Villa -> Manchester City, 2021) – 117,5 mln euro
  6. Cristiano Ronaldo (Real Madryt -> Juventus, 2018) – 117 mln euro
  7. Eden Hazard (Chelsea -> Real Madryt, 2019) – 115 mln euro
  8. Romelu Lukaku (Inter Mediolan -> Chelsea, 2021) – 115 mln euro
  9. Ousmane Dembele (Borussia Dortmund -> FC Barcelona, 2017) – 105 mln euro
  10. Paul Pogba (Juventus -> Manchester United, 2016) – 105 mln euro

W ostatnich latach obserwowano wyraźny wzrost cen transferowych. Przemieszczenia wymienione powyżej miały miejsce w okresie od 2016 do 2023 roku. W 2009 roku Real Madryt wydał 94 miliony euro na zakup Cristiano Ronaldo, co wówczas stanowiło wieloletni rekord. Jednakże w ciągu ostatnich 14 lat ta suma została przekroczona aż 10 razy.

Niestety, żaden polski piłkarz nie zaszczycił się obecnością w elitarnym gronie tego zestawienia. Obecnie najdroższym transferem wśród reprezentantów Polski jest transfer Roberta Lewandowskiego do FC Barcelona za około 50 milionów euro.

Kto prowadzi w zestawieniu najdroższych transferów?

Obecnie najdroższym transferem w historii futbolu jest przeprowadzka Neymara z FC Barcelona do Paris Saint-Germain. Francuski klub wykupił go z katalońskiego klubu za oszałamiającą kwotę 222 milionów euro. Transakcja została finalizowana w 2017 roku i od tego czasu nikt nie zbliżył się nawet do tej zawrotnej sumy.

Szczegóły najdroższego transferu w piłce nożnej

Zainteresowanie PSG Neymarem pojawiło się już w 2016 roku. Klub, który wówczas czerpał finansowanie od katarskiego inwestora Nassera Al-Khelaifiego, poszukiwał sposobu na wzmocnienie swojej pozycji na światowej mapie futbolu. Neymar był uznawany za jednego z najlepszych graczy na świecie, a jego przeniesienie miało symbolizować ambicje PSG oraz pokazać, że klub z Paryża dysponuje budżetem, który pozwala na osiągnięcie nieosiągalnych dotąd celów.

Na początku plotki o przenosinach Brazylijczyka do PSG były traktowane jako plotki prasowe. Niewielu wierzyło, że Neymar, tak silnie związany z drużyną, nawet rozważa odejście. PSG przygotowało dla niego bardzo atrakcyjny kontrakt, a prawnicy znaleźli klauzulę umożliwiającą transfer za 222 miliony euro. Paryżanie bez większych problemów dokonali wpłaty na konto FC Barcelony, która w tym przypadku nie miała nic do powiedzenia.

W świecie piłki nożnej nie zdarzył się dotąd taki transfer. Neymar został głośno powitany na stadionie w Paryżu, ale jego blisko 6-letnia obecność nie przyniosła wielkich sukcesów mistrzom Francji, zwłaszcza w kontekście wygranej Ligi Mistrzów.

Kluby i menedżerowie za najdroższymi transferami

Najdroższe transfery w piłce nożnej są zazwyczaj rezultatem działań bogatych klubów z czołowych lig. Te kluby są w stanie zapewnić zawodnikom wysokie kontrakty i premie, co stanowi główny czynnik wpływający na koszty przeprowadzek. W ostatnich latach najwięcej na transfery wydawały kluby takie jak: Paris Saint-Germain, Manchester City, Chelsea, Real Madryt, FC Barcelona czy Juventus Turyn. Szczególnie w Premier League zespoły wykazują największe nakłady na transfery.

Menedżerowie posiadający duże budżety nie szczędzą wydatków. Przykładem może być Pep Guardiola, który w Manchesterze City ma dostęp do znacznych środków i regularnie przeprowadza kosztowne transakcje. Unai Emery był menedżerem PSG w momencie transferu Neymara. Jednakże Hiszpan nie był decydującą osobą przy podpisywaniu rekordowego kontraktu z zawodnikiem z FC Barcelony.

Jakie były okoliczności najdroższych transferów?

W wielu przypadkach najdroższe transfery wynikają z chęci klubów wzmocnienia składu i uzyskania przewagi nad konkurentami. Kluby, które mają możliwość pozyskania najlepszych graczy, zyskują przewagę konkurencyjną. Real Madryt jest jednym z prekursorów rekordowych transferów w historii piłki nożnej. To Florentino Perez na początku XXI wieku wydał fortunę na zbudowanie drużyny Galacticos, uznawanej za jedną z najlepszych w historii futbolu. Dodatkowo, w 2009 roku Real sprowadził Cristiano Ronaldo za 94 miliony euro, co przez wiele lat stanowiło rekordową kwotę transferu.

Czasami najdroższe transfery w piłce nożnej wynikają również z czynników spoza samego sportu, takich jak marketing czy prestiż. Kluby dokonujące takich ruchów mają na celu zwiększenie swojej popularności i prestiżu na arenie międzynarodowej.

Dlaczego kluby były gotowe zapłacić takie sumy?

Kluby piłkarskie są gotowe zainwestować ogromne sumy pieniędzy w pojedynczego zawodnika, ponieważ wierzą, że będzie to inwestycja, która się zwróci. Czołowi gracze na świecie są uznawani za gwiazdy i potrafią przyciągać fanów, sponsorów oraz inne źródła dochodu z marketingu. Dodatkowo, mogą pomagać klubom w zdobywaniu trofeów oraz awansowaniu w europejskiej hierarchii piłki nożnej.

Topowi gracze przyciągają więcej widzów na stadiony oraz do oglądania meczów w telewizji. Ponadto, mogą wspomagać kluby w pozyskiwaniu sponsorów i poszerzaniu możliwości w obszarze marketingu.

Głównym celem pozostaje oczywiście aspekt sportowy. Gracze sprowadzeni do klubu mają przede wszystkim poprawić jakość gry oraz wprowadzić pozytywne czynniki, które znacząco wpływają na wyniki meczów oraz zdobywanie cennych trofeów i tytułów.