Klubowe mistrzostwa świata w piłce nożnej

Każdego roku miliony kibiców czeka na każdy prestiżowy turniej piłkarski bez względu na to, czy uczestniczyć w nim będą drużyny klubowe, czy reprezentacyjne. Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Coppa America czy klubowe Liga Mistrzów i Liga Europejska to dla wszystkich święto futbolu.

Warto jednak pamiętać o jeszcze jednym turnieju, który ma miejsce w momencie, gdy w Europie trwa przerwa pomiędzy rundą jesienną i rundą wiosenną lig. Mowa tu oczywiście o Klubowych Mistrzostwach Świata. Czym jest ten turniej? Kto bierze w nim udział i jak wyglądała historia tego prestiżowego turnieju, w którym spotykają się najlepsze na świecie drużyny piłkarskie?

Czym są Klubowe Mistrzostwa Świata?

Klubowe Mistrzostwa Świata to międzynarodowy turniej, w którym udział borą najlepsze drużyny na świecie, a więc zwycięzcy najbardziej prestiżowych turniejów na wszystkich kontynentach. Obecnie rozegrano już 16 edycji tego prestiżowego turnieju.

W przeszłości podobny turniej nosił nazwę Pucharu Interkontynentalnego. W całym turnieju rozgrywanych jest osiem meczy, a oprócz finału są również mecze o 3 oraz 5 miejsce co sprawia, że każda drużyna doskonale wie, na którym miejscu w turnieju się uplasowała.

Ów turniej jest organizowany i sponsorowany przez międzynarodową federację piłkarską FIFA i to oni decydują o tym, w jaki sposób turniej jest rozgrywany. Turniej jest rozgrywany każdego roku nieprzerwanie od 2005 roku.

Rejestracja bez dowodu w STS.PL
100 zł bez ryzyka + 1500 zł za wpłaty

 

Jakie drużyny biorą udział w Klubowych Mistrzostwach Świata?

Skład każdego turnieju jest jasny i wcześniej ustalony dzięki przepisom, które stworzyła FIFA przy okazji organizacji Klubowych Mistrzostw Świata. Wśród siedmiu drużyn, które walczą o miano najlepszej drużyny na świecie wymienić można:

  • Zwycięzca europejskiej UEFA Ligi Mistrzów
  • Zwycięzca amerykańskiego Copa Libertadores
  • Zwycięzca Afrykańskiej Ligi Mistrzów
  • Zwycięzca Ligi Mistrzów CONCACAF, a więc krajów pochodzących z regionu Ameryki Środkowej i Północnej
  • Zwycięzca Azjatyckiej Ligi Mistrzów
  • Zwycięzca Ligi Mistrzów OFC, a więc klubów z regionu Oceanii
  • Dodatkowo zwycięzca krajowej ligi, w której odbywa się turniej Klubowych Mistrzostw Świata

Podczas turnieju nie ma miejsca na mecze grupowe – drużyna z Europy oraz Ameryki Południowej odrazu rozpoczynają przygodę z Klubowymi MIstrzostwami Świata od półfinału. Trumfator Ligi Mistrzów z Oceanii oraz klubu gospodarza turnieju grają o awans do ćwierćfinału.

Następnie zwycięzca meczu kwalifikacyjnego, triumfator Afrykańskiej, Azjatyckiej oraz CONCACAF Ligi Mistrzów rozgrywają 2 mecze ćwiećfinałowe. Trafiają one na zespoły wcześniej już rozstawione, gdzie odbywa sie walka o finał Klubowych Mistrzostw Świata), jednak dwie edycje miały miejsce w Afrykańskim Marrakeszu a pierwsza w Brazylisjim Sao Paulo oraz Rio de Janeiro.

betfan-bonus-na-start

Historia Klubowych Mistrzostw Świata

Klubowe Mistrzostwa Świata mają 16-letnią historię, podczas których głównymi triumfatorami były drużyny Europejskie. Ostatnie 7 edycji to zwycięstwa Bayernu Monachium, Realu Madryt (aż czterokrotnie), FC Barcelony oraz Liverpool FC.

Drugą z kolei federacją, której udawało się wygrywać Klubowe Mistrzostwa Świata są kraje z Ameryki Południowej. Wygrały one turniej czterokrotnie, odpowiednio w 2000, 2005, 2006 oraz 2012 roku. Dotychczas żadna drużyna z regionu Afrykańskiego, Azjatyckiego, Oceanii oraz Ameryki Północnej lub kraju gospodarzy nie zdobyły najwyższego trofeum turnieju. Dotychczas kolejne edycje turnieju odbywały się głównie w Azji (Doha, Abu Zabi, Tokio)

Zmiana formatu Klubowych Mistrzostw Świata

Począwszy od 2021 roku (możliwe przełożenie na następną edycję), Klubowe Mistrzostwa Świata czeka znacząca zmiana formatu. Dotychczas turniej był grany każdego roku. W przyszłości Klubowe Mistrzostwa Świata mają odbywać się co 4 lata, podobnie jak inne prestiżowe imprezy.

Co więcej, kluby będą rywalizowały o miano najlepszej drużyny świata w okresie czerwiec-lipiec. Na tym jednak zmiany się nie kończą. W turnieju ma wziąć udział aż 24 drużyny – 3 drużyny afrykańskie, 8 drużyn z Europy, 6 drużyn z Ameryki Południowej, 3 z Ameryki Północnej i Środkowej jedna drużyna z kraju gospodarza oraz 2 drużyny wyłonione z barażów.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

blank