Odnowa biologiczna w piłce nożnej. Wpływ odnowy.

odnowa biologiczna w piłce nożnej

Rola odnowy w nowoczesnej piłce nożnej

Każdy piłkarz korzysta z zabiegów, szczególnie tuż po rywalizacji sportowej, czy nagromadzeniu obciążeń treningowych. W obecnych czasach odnowa biologiczna stała się bardzo ważnym elementem drogi do osiągnięcia sukcesu. Przy rozgrywaniu 60 spotkań w sezonie nie ma mowy o lekceważeniu nawet najmniejszej pomocy, która może wpłynąć na przyspieszenie odpoczynku gwiazd futbolu.

Definicja

Odnowa biologiczna jest to[blockquote cite=”zespół oddziaływań natury psychologicznej, wychowawczej i biologicznej, którego celem jest aktywizacja procesu wypoczynku, co wiąże się ściśle z ochroną i potęgowaniem zdrowia.”](Kasperczyk, Fenczyn, 1996)[/blockquote]

Czyli odnowa biologiczna są to wszelkie działania, które służą przyspieszeniu procesu regeneracji organizmu. Wpływa ona kompleksowo za pomocą różnych środków i zabiegów.

Wpływ odnowy na organizm człowieka

Jakie znaczenie ma odnowa w piłce nożnej? Odpowiadam: ogromne. Wystarczy powiedzieć, że zabiegi i środki odnowy biologicznej przyspieszają procesy gojenia tkanek po: urazach, stanach zapalnych, uszkodzeniach spowodowanych infekcjami, kontuzjach sportowych i wyczerpaniu w uprawianiu piłki nożnej. Dzięki niej piłkarz jest lepiej przygotowany do następnego wysiłku fizycznego, lepiej znosi obciążenia powstałe podczas treningów piłkarskich i zawodów. Wiemy, że w dzisiejszym futbolu czas rekonwalescencji musi być jak najkrótszy, dlatego biorąc pod uwagę wpływ odnowy, musimy wykorzystać jej zalety. Pamiętajmy również o tym, żeby piłkarze dobrze spożytkowali czas poświęcony na odpoczynek, ponieważ może mieć to wpływ na ich formę sportową.

Kolejne tematy

W następnych postach będę chciał wyjaśnić budowę mięśni, ścięgien, więzadeł, czy kości, czyli całego układu ruchu człowieka. Żeby zapobiegać kontuzjom i w przypadku pojawienia urazu – leczyć, musimy najpierw wiedzieć jaka jest budowa i jakie spełniają funkcje tkanki w naszym organizmie. Po prostu musimy posiadać wiedzę o nas samych, żebyśmy potrafili dopasować i zastosować środki odnowy biologicznej do naszej dolegliwości.

Źródło: „Odnowa biologiczna w sporcie i profilaktyce zdrowotnej” Krzysztof L. Krzystyniak