Stres w piłce nożnej. Zagrożenie dla trenera cz.3

Stres w piłce nożnej zagrożenie dla trenera piłkarskiego

Największy stres

Za nami już wiele zagadnień dotyczących psychologii sportu, a dokładniej piłki nożnej. Dzisiaj po raz kolejny zajmę się stresem, ale tylko z punktu widzenia trenera. Mówi się, że największy stres przeżywa trener piłki nożnej w porównaniu do szkoleniowców innych gier zespołowych. Ci ostatni w pewnym sensie biorą udział w rywalizacji sportowej poprzez częste dokonywanie zmian i korekt (koszykówka, hokej, siatkówka), co doprowadza do częściowego rozładowania emocji. Właśnie wskutek aktywnego uczestnictwa szkoleniowcy gier zespołowych są mniej narażeni na niszczące poczucie bezradności. Czyli po prostu trenerzy piłki nożnej są w gorszym położeniu, niż koledzy z innych dyscyplin sportu, oczywiście biorąc pod uwagę obciążenie emocjonalne.

Choroby

W poście „Stres w piłce nożnej. Definicja i skutki stresu. poruszyłem temat negatywnych skutków stresu, czyli do czego może doprowadzić ciągłe obciążenie emocjonalne. W nim możemy przeczytać, że w szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się serce, system immunologiczny i trawienny. Owe zagrożenia występują właśnie u trenera piłkarskiego, który musi się zmagać z ciągłymi przeciwnościami losu. Johan Cruyff (na zdjęciu) jest dobrym przykładem wpływu obciążenia emocjonalnego na organizm człowieka. Pewnie wszyscy wiecie, że słynny Holender był świetnym piłkarzem i trenerem.  Osiągnął naprawdę wiele w Ajaksie Amsterdam, czy FC Barcelonie, ale niestety cały stres musiał kiedyś odbić negatywne piętno.  Poza tym Holender, żeby odreagować napięcie powstałe w czasie pracy trenerskiej postanowił palić papierosy.  Jego liczba dochodziła nawet do wypalenia 20 fajek dziennie, co musiało źle wpłynąć na zdrowie. Wszystko to doprowadziło do zmian w organizmie Cruyffa, który musiał poddać się operacji serca. Na szczęście lekarze wyleczyli go i wciąż mógł pracować w swoim zawodzie. Do czego zmierzam: stres jest naprawdę trudny do opanowania. Często szkoleniowcy, oprócz papierosów wykorzystują inne używki jak alkohol i leki, żeby zagłuszyć poczucie lęku i bezradności. Oczywiście skutek jest zadowalający, ale powstaje nowy problem: uzależnienie. Kolejnym niebezpieczeństwem jest wpływ stresu trenera na jego najbliższych. Często zdarza się, że rozpadają się całe rodziny na skutek nierozładowanego stresu, a wszyscy wiemy jak trudno poradzić sobie bez bliskich w najtrudniejszych momentach życia.

Kilka słów podsumowania

Praca trenerska jest niezwykle wymagająca i stresująca. Napięcie powstałe podczas walki o sukces często doprowadza do utraty zdrowia. Ważne, aby niwelować działanie stresu, czyli dążyć do jego rozładowania. Tylko w równowadze emocjonalnej szkoleniowiec może podejmować trafne decyzje, które zdecydowanie pomogą w utrzymaniu zdrowia. Wszystkie zagrożenia musimy traktować poważnie, jeśli chcemy być najlepszymi trenerami na świecie. Każde zignorowanie może doprowadzić nas do ruiny. Pamiętajmy o tym.

Źródło: „Psychologia piłki nożnej” Dettmar Cramer & Birgit Jackschath