Technologia goal-line i powtórki wideo w piłce nożnej.

Technologia goal-line i powtórki wideo piłka nożna

Niestety nie jesteśmy robotami i pomimo chęci wciąż popełniamy błędy. Tak naprawdę błędy będziemy popełniać wiecznie, dlatego trzeba stworzyć okoliczności, które zminimalizują ryzyko pomyłki. Sędziowie piłkarscy są najbardziej narażeni na krytykę spowodowaną błędami. W końcu arbitrzy są po to żeby w obiektywny sposób czuwać nad rywalizacją sportową. Czy technologia goal-line i powtórki wideo rozwiążą problem błędów sędziowskich?

Technologia goal-line

Zadaniem władz profesjonalnego futbolu jest stworzenie wspaniałego i przede wszystkim obiektywnego widowiska. Dlatego jestem za technologią w piłce nożnej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy sprawić, że sędzia piłkarski już nigdy nie będzie głównym winowajcą porażki, nigdy nie będzie wyszydzany przez piłkarzy, trenerów i kibiców. Powinniśmy dążyć do tego, aby każdy mecz był rozstrzygany jedynie przez grających piłkarzy.

Jednym z najlepszych ruchów władz światowej piłki nożnej jest wprowadzenie technologii goal-line. Kiedy piłka przekroczy całym obwodem linię bramkową, sędzia meczu otrzymuje na zegarku informację o golu. Można wymieniać wiele przykładów z życia piłki nożnej, kiedy kontrowersje typu „był gol czy nie” decydowały o tym kto wygrał mecz, a nawet kto zdobył trofeum. Myślę, że dobrym przykładem w tej sytuacji jest półfinał Ligi Mistrzów z 2005 roku, kiedy Luis Garcia strzelił gola widmo. Ostatecznie dzięki bramce Hiszpana to Liverpool awansował do finału Champions League, gdzie w pamiętnym meczu pokonał AC Milan.

Coraz więcej zawodowych lig piłkarskich wprowadza technologię goal-line i oby wszystkie z tego skorzystały. Zawodowa piłka nożna będzie obiektywniejsza, ale problemem wciąż pozostaną ligi mniej prestiżowe, w których nie ma pieniędzy na goal-line. Tutaj wciąż będziemy musieli „ufać” sędziom liniowym (z doświadczenia wiem, że bywa tutaj różnie z obiektywizmem).
Więcej na temat goal-line obejrzycie tutaj 👇.

Powtórki wideo

Ostatnio za sprawą błędnej decyzji w La Liga znowu wrócił temat powtórek wideo. Piłka nożna jest jednym z nielicznych sportów, która jeszcze broni się od nagrań wideo. Przykłady siatkówki czy tenisa pokazują, że ten ruch może zwiększyć obiektywizm pracy sędziego. Problem w tym, że siatkówka i tenis opierają się na ciągłych przerwach w grze. Tymczasem piłka nożna jest grą płynną i właśnie tego dotyczą negatywne uwagi ekspertów.

W mojej ocenie powinniśmy dążyć do zmniejszenia ilości błędów sędziów piłkarskich, nawet kosztem zmniejszenia płynności gry. Chciałbym żeby w przyszłości z ust dziennikarzy nie padały pytania dotyczące kontrowersyjnej decyzji sędziowskiej, a trenerzy nie będą oburzeni pracą arbitrów. Dlatego wprowadzenie powtórek wideo jest dobrym ruchem ze strony władz piłki nożnej. Jak będzie wyglądała sytuacja w meczu, kiedy użycie wideo stanie się niezbędne? Znalazłem krótki film z Pucharu Holandii, w którym sędzia zmienił decyzję po obejrzeniu nagrania 👇.

Inne rozwiązania

Władze futbolu wciąż szukają nowych rozwiązań. Jednym z kroków, które poczynili było wprowadzenie sędziów bramkowych. Myślę, że dodatkowi arbitrzy niczego nie wnieśli, nie widziałem choćby jednej sytuacji w której mieliby wpływ na decyzję sędziego głównego. Dlatego powinni wycofać ten pomysł, szczególnie jeśli zaakceptują powtórki wideo.

Czy technologia goal-line i powtórki wideo rozwiążą problem błędów sędziowskich? Oczywiście, że nie rozwiążą problemu w 100%, ale jest to ruch w dobrym kierunku. Jestem przekonany, że te pomysły polepszą oraz ułatwią pracę sędziów, dzięki czemu wyniki piłkarskie będą sprawiedliwsze.

Mam nadzieję, że władze piłki nożnej nie poprzestaną na technologii goal-line i powtórkach wideo. Chciałbym żebyśmy wszyscy dążyli do tego, aby piłka nożna była w pełni obiektywna i czysta. Chciałbym żeby o wynikach meczów nie decydowały błędy sędziowskie, korupcja itp. Chciałbym delektować się piłkarskich widowiskiem przekonany, że o wyniku zadecydowały czynniki sportowe.

 


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!